Před 130 lety se narodil Milan Rastislav Štefánik

Slovenský astronom, politik, diplomat, světoběžník a voják - to všechno byl Milan Rastislav Štefánik. Jeden z klíčových mužů, který se zasloužil o vznik samostatného Československa, se narodil před 130 lety. Výročí jeho narození si dnes připomínají jak Češi, tak Slováci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štefánik ve své pracovně v pařížškém Meudoně

Štefánik ve své pracovně v pařížškém Meudoně | Foto: Slovenské národní muzeum

Milan Rastislav Štefánik patřil během první světové války spolu s Edvardem Benešem a Tomášem Garriquem Masarykem k hlavním propagátorům myšlenky na zřízení nezávislého státu Čechů a Slováků. Štefánikův přínos spočíval především v jeho bohatých kontaktech na francouzskou elitu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Milana Rastislava Štefánika připomněla v Odpoledním Radiožurnálu Martina Spěváčková

„Vyznačoval se schopnostmi diplomata, společenskými konexemi, díky nimž dostal Masaryka do francouzské vládní společnosti, kde mohl vysvětlit svoje představy o řešení situace ve střední Evropě po skončení války. Protože ani Francie, ani Velká Británie ve svých plánech neměly likvidaci Rakouska-Uherska jako takového,“ říká předseda Štefánkovy společnosti Vojtěch Čelko.

Štefánik byl také jedním z hlavních organizátorů legionářských jednotek v zahraničí a po vzniku republiky se stal prvním ministrem vojenství. Štefánik inicioval i vznik Československé národní rady, což byl centrální orgánu zahraničního odboje.

Všestranná osobnost

Narodil se v rodině evangelického faráře, byl šestým z dvanácti dětí. Podle historiků byl Štefánik všestranný, zajímal se o literaturu, techniku, etiku, filosofii nebo umění a ovládal i řadu jazyků.A byl také vynikajícím astronomem. Své přátele i odpůrce ohromoval svým šarmem a zapáleností pro věc. A říká se o něm, že byl lvem salonů.

„Dá se říct, že byl takový společenský playboy, dokázal zaujmout ženy, ale i muže. Nedá se říct, že by byl sukničkář; měl rád ženy a ženy měly rády jeho,“ přibližuje další stránku Štefánikovy osobnosti Vojtěch Čelko.

Štefánik patřil k blízkým přátelům rodiny Vrchlických a esej o něm napsal například F. X. Šalda. Politika prý celý život trápily žaludeční problémy a jeho zdravotní stav nebyl příliš dobrý.

Okolnosti smrti stále zcela nevyjasněny

Zemřel 4. května 1919 při leteckém neštěstí. Italský dvouplošník, ve kterém letěl, se zřítil poblíž Bratislavy. Dosud není úplně jasné, zda šlo o chybu pilota, technickou závadu nebo o atentát, jak někteří tvrdí.

Předseda Štefánikovy společnosti Vojtěch Čelko se ale přiklání k variantě, že se jednalo o nehodu. Podle něj jednak nebylo letedlo, kterým Štefánik cestoval, v dobrém stavu. A je prý i možné, že politik chtěl během letu převzít řízení, ale přepadla ho slabost a Štefanik tak spadl na přístrojovou desku, což vedlo ke zřícení stroje.

Martina Spěváčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme