Před 190 lety se otevřela první veřejná železnice, hlavní aktérkou byla Locomotion 1

První veřejná železnice začala ve Velké Británii fungovat přesně 27. září roku 1825. Cestující se tehdy nesvezli příliš pohodlně, stáli totiž ve vozících na uhlí. I přesto představuje Locomotion 1 revoluci v železniční dopravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parní lokomotiva Všudybylka | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Takzvaná Locomotion 1 neměla brzdy a šlo ji zastavit jen tak, že strojvůdce uzavřel přívod páry.

27. září 1825 bylo pro tehdejší Brity obrovským svátkem, otevřela se totiž první veřejná trať mezi Stocktonem a Darlingtonem. Původně měla sloužit pro převoz uhlí. Cestující se tak nejdříve povozili ve stoje v hranatých nákladních vozících.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o Locomotion 1 zjišťovala Marie Machytková

Po 190 letech si železniční muzeum v Darlingtonu celou událost připomene, říká manažerka expozice Leona.

„Návštěvníky čeká spousta legrace a nemusí ani platit vstupné. Máme objednané i herce, kteří budou veřejnost provázet. Ztvární tvůrce první železnice a její lokomotivy George Stephensona.“

A chybět nebude ani hlavní aktérka osobně.

„Původní Locomotion 1 je vždy součástí naší expozice. Tentokrát ovšem slaví významné narozeniny. Už ale nejezdí, je jí přeci jen 190 let," dodává Leona.

Locomotion 1 poměrně rychle zastarala. Na svůj věk ale dodnes působí velmi zachovale a prvenství v převozu cestujících jí žádný moderní stroj nevezme.

Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme