Před 20 lety byl podepsán Maastricht. První verze Smlouvy o EU

Před 20 lety byla v nizozemském Maastrichtu podepsána první verze Smlouvy o Evropské unii. Když dvanáct evropských ministrů zahraničí a financí tehdy podepisovalo takzvanou Maastrichtskou smlouvu, snad nikdo z nich netušil, jaké zkoušce bude nově zaváděná společná evropská měna o 20 let později čelit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie (Ilustrační foto).

Evropská unie (Ilustrační foto). | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Dokument pak ratifikovali jednotlivé země. „Maastrichtská smlouva vyžaduje 12 podpisů, když nebudou, bude mrtvá,“ řekl tehdejší dánský ministr zahraničí Uffe Ellemann-Jensen. Podpisem Maastrichtu se z Evropského společenství stala Evropská unie, ale nejen to. Původně čistě hospodářský projekt dostal i politické rozměry.

„Obě sféry jsou propojeny. Maastricht navrhl myšlenku společné měny, což je rozhodnutí vysoce politické. Měna, stejně jako obrana, to je prostě jeden ze dvou hlavních pilířů svrchovanosti každé země. Maastricht nebyl plně domyšlen, ale bylo to vysoce politické gesto, “ připomněla politolog Jacques Rupnik.

Smlouva o Evropské unii byla podepsána v Maastrichtu 7. února 1992 a začala platit 1. listopadu 1993. Maastrichtská smlouva změnila název Evropského společenství na Evropskou unii. Zavedla rovněž nové formy spolupráce vlád členských zemí - například v oblasti obrany a v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí.

Podpis Maastrichtské smlouvy 7.2.1992. | Foto: Tiskový servis Evropské komise

Přidáním této mezivládní spolupráce ke stávajícímu systému Společenství vytvořila Maastrichtská smlouva novou politickou a zároveň hospodářskou strukturu sestávající z takzvaných tří pilířů - Evropskou unii (EU).

Markéta Bartošová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme