Před 20 lety Klaus s Mečiarem dohodli rozdělení Československa

Přesně 20 let uplynulo od okamžiku, kdy Václav Klaus a Vladimír Mečiar pod košatou lípou v zahradě brněnské vily Tugendhat domluvili podmínky rozpadu Československa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká vlajka | Foto: Miroslav Panuška

„A k 1. 1. 1993 předpokládáme, že by vznikly republika česká a republika slovenská, jako dva státní útvary,“ uvedl Vladimír Mečiar po jednání.

Byla to první konkrétní slova, která padla na podvečerní tiskové konferenci. Poprvé tu zaznělo jasné datum rozdělení Československa.

Přehrát

00:00 / 00:00

V archivech ČRo hledal záznamy z rozpadu Československa Lubomír Smatana

Jinak ale předseda ODS Klaus ani šéf HZDS Mečiar žádné detaily příliš nerozebírali.

„Jestli to mám shrnout, tak z pohledu České republiky věřím, a ODS věří, že můžeme se Slovenskem nalézt lepší vztahy, dlouhodobě trvalejší vztahy, než jsou vztahy dosavadní,“ uvedl Václav Klaus.

26. srpnu 1992 předcházela série jednání, která nevyhnutelně vedla k rozpadu společného státu. Slovenská strana několikrát jednání odřekla, snad aby si vytvořila lepší vyjednávací pozici. Klaus s Mečiarem podepsali smlouvu po šestém kole rozhovorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci po volbách v červnu 1992 připomněl komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček

„Bohužel i když je mnoho lidí citově vázaných na současnou podobu, je potřeba reálně a zodpovědně říci, že není možné současný stav udržet. Setrvání v současném stavu je horší, než se postavit pravdě a vyrovnat se s ní,“ prohlásil Mečiar.

Pod košatou lípou v zahradě vily Tugendhat si toho oba politici řekli mnoho, často ale jen mezi čtyřma očima. Mezi čtyřma očima padla i některá klíčová rozhodnutí o podmínkách rozdělení. Vladimír Mečiar sliboval, že o tom napíše paměti. Zatím se k tomu ve svých sedmdesáti letech nemá. Václav Klaus jako aktivní politik se prozatím věnuje jiným textům.

Ľubomír Smatana, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme