Před 20 lety začalo obléhání Sarajeva. Dodnes jsou vidět jeho následky

Přesně před dvaceti lety začalo obléhání Sarajeva. Spolu s genocidou ve Srebrenici jde o nejtěžší zločin bosenské války, která trvala od roku 1992 do roku 1995.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V ulicích Sarajeva to stále žije čilým ruchem

V ulicích Sarajeva to stále žije čilým ruchem | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Obléhání Sarajeva začalo v noci na 5. dubna 1992 a trvalo do konce roku 1995. Mělo mimořádně dramatický průběh a délku – 1429 dní.

V době obléhání bylo celé město obklíčené bosenskosrbskými silami - ať už Jugoslávskou lidovou armádou nebo armádou Republiky srbské. Jediné, co zbylo pro přístup Sarajevanů směrem ven, tak byl koridor jednotek OSN, který vedl přes sarajevské mezinárodní letiště.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Sarajevu mluvil ve Světě o třetí redaktor Českého rozhlasu 2 a komentátor Balkánu Martin Ježek

„V roce 1993 začali Sarajevané kopat tunel pod ranvejí. Tudy skutečně procházely zbraně, potraviny, veškeré zásobování. Dnes můžete navštívit muzeum, které dokumentuje, jak tunel fungoval,“ říká redaktor Českého rozhlasu 2 a komentátor Balkánu Martin Ježek.

Na město dopadalo denně kolem 400 granátů. Rekordní den byl 22. červenec 1993, tehdy spadlo 3777 granátů. Vznikly obrovské materiální škody, zničeno bylo velké množství budov. Nejvíc ale bylo obětí na životech – 11 tisíc, z toho mohlo být 1600 dětských obětí. Dalších 50 tisíc bylo zraněno.

Stopy ostřelování jsou v Sarajevu vidět ještě dnes. Například na panelovém sídlišti na předměstí Sarajeva jsou vidět stopy po granátech, které pronikly do bytů.

„Když do Bosny dnes přijedete, tak si budete myslet, že je to země stále velmi postižená válkou, protože ještě mnoho lidí se pořád nemohlo vrátit do svých domovů. Stále ještě jsou stovky a tisíce lidí, o kterých se neví, kam zmizeli. Odborníci stále identifikují nové oběti, vyzvedávají je z masových hrobů,“ říká Ježek.

Válka skončila Daytonskou smlouvou. Bosna a Hercegovina je stále rozdělena.

„Spolupráce mezi Republikou srbskou a Federací Bosny a Hercegoviny je poměrně těžká. Na druhé straně je hodně rodin, které o někoho přišli. To jsou lidé, kteří se s tím budou vyrovnávat hodně dlouho,“ dodává Ježek.

Rádio Česko, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme