Před 200 lety byl zatčen Jan Jiří Grasel, nejznámější loupežník z Vysočiny

Před dvěma sty lety zatkli nejznámějšího loupežníka z Vysočiny. Jan Jiří Grasel se narodil v Nových Syrovicích u Moravských Budějovic. Působil na česko-rakouském pomezí a po svém dopadení byl za dvě vraždy a přes 200 loupeží oběšen ve Vídni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Johann Grasel a jeho kumpáni na litografii Adolpha Friedricha Kunikeho

Johann Grasel a jeho kumpáni na litografii Adolpha Friedricha Kunikeho | Foto: Wikipedia, public domain - volné dílo

Grasel byl mezi loupežníky legendou. Na jeho hlavu byla jeden čas vypsaná odměna 1000, a potom dokonce 4000 zlatých, což byla v té době pro obyčejného smrtelníka nepředstavitelná suma.

Loupežníkovo jméno položilo základ mezinárodní nadávce, protože když nějakého lumpa nazvete grázlem, tak tomu budou dobře rozumět lidé v České republice i v Rakousku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnes je to 200 let, co byl zatčen známý loupežník Jan Jiří Grasel. V jeho rodných Nových Syrovicích natáčel Dan Zach

Grasel se narodil v roce 1790 v obci Nové Syrovice jako syn pohodného čili rasa. Jeho rodný dům stával na samém okraji obce, ukazuje přes hladinu Syrovického rybníka nezávislý starosta Oldřich Svoboda.

Grasel se narodil jako čtvrté dítě v rodině na okraji společnosti a neměl prý lehký život. Možná to zapříčinilo, že se ze syna pohodného stal obávaný loupežník, nechvalně známý v celém okolí.

„Navštěvoval příbuzné v nedalekých Zvěrkovicích. Jednalo se též o rodinu rasa a jmenovali se také Graselovi. S nimi začal poprvé loupit,“ říká Svoboda.

S přibývajícím věkem se jeho rádius zvětšoval od Brna až ke Slavonicím. Kromě toho byl známý i v sousedním Rakousku, kde loupil až u Vídně.

Polapen díky zradě

Loupežníka Grasela chytili 20. listopadu 1815. Osudná se mu stala návštěva restaurace v dolnorakouském Mörtersdorfu.

Tehdejší rakousko-uherští detektivové využili lsti, aby Grasela dostali. Využili i toho, že měl úspěch u žen. K jeho dopadení se nabídl muž jménem David Mayer, který se za pomoci bývalé Graselovy milenky vetřel do jeho blízkosti a nabídl, že mu pomůže utéct do Slezska.

Grasel se už tehdy ukrýval a potřeboval někam zmizet, proto nabídku přijal a padl přímo do Mayerem připravené pasti v hospodě v rakouském Mörtersdorfu, vesnice poblíž Hornu.

„Byl chycen na veselce v místní restauraci. Ta už je dnes také polorozpadlá, ale paní Rehacek vybudovala naproti novou restauraci, která nese Graselovo jméno. Tam se jednou ročně na slavnosti scházejí nositelé jména Grasel, kteří žijí v Rakousku. Sejde se jich vždy okolo 150,“ uvádí Svoboda.

Dnes je z Grasela, který byl nakonec 31. ledna 1818 oběšen ve Vídni, turistická atrakce. V jeho rodných Syrovicích dokonce vaří takzvaný Graselův mls, připravený prý přesně podle 200 let starého receptu, jak to kdysi dělával samotný loupežník Grasel.

„Základem jsou ve slupce vařené rozpůlené brambory, ze kterých se vydlabe miska. Ta se pak naplní směsí ze salámu, nivy, smetany a česneku. Nahoru se pokládá slanina a zapeče se to v troubě,“ popisuje místní šéfkuchař Vojtěch Štefl.

Johann Grasel na popravišti | Foto: Slavonice Průvodce perlou renesance

Daniel Zach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme