Před 200 lety objevil švýcarský cestovatel bájné skalní město Petra

O jednom z archeologických divů Jordánska, skalním městě Petra, víme už 200 let. Vděčíme za to švýcarskému cestovateli Johannu Ludwigu Burckhardtovi, který tam 22. srpna 1812 pronikl převlečený za muslimského obchodníka. O deset let později popsal Petru v knize "Sýrií a Svatou zemí". Petra je od roku 1985 na seznamu UNESCO a v červenci 2007 byla zařazena mezi sedm nových divů světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skalní město Petra v Jordánsku | Foto: Jana Chládková

Západ zná Petru teprve 200 let, město bylo založeno ale mnohem dříve, říká předseda Akademické společnosti Aloise Musila Pavel Žďárský.

„Stará je řádově dva tisíce let, pravděpodobně začala vznikat od samého úvodu našeho letopočtu. Ve Vádí Músá, tedy v Mojžíšově údolí, jsou do pískovcových skal vytesány průčelí různých staveb.Teorie o tom, k čemu stavby sloužily, se ale dost často liší,“ uvádí Žďárský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda akademické společnosti Aloise Musila Pavel Žďárský ve Světě o jedné

Švýcar Burckhardt se prý do města dostal pomocí lsti, v převleku za beduína. „Burckhardt cílil na nedalekou Áronovu horu, kde má být pohřbený Mojžíšův bratr Áron. Svým průvodcům prý slíbil, že na místě obětuje kozu, takže ho beduíni zavedli až do města duchů,“ vysvětluje Pavel Žďárský.

Západní cestovatelé se v Jordánsku museli potýkat s různými problémy. Od nepříznivého klimatu a divokých přírodních podmínek, přes nájezdy beduínských kmenů.

Prvním Čechem, který se dostal do Petry, byl v roce 1907 moravský orientalista Alois Musil, přezdívaný "český Lawrence z Arábie".

„Alois Musil vlastně pro sebe objevil Petru ještě dříve, jako první Evropan ji totiž zmapoval. Tuto mapu pak publikoval ve své čtyřsvazkové monografii Arábia Petraea,“ dodává Žďárský.

Helena Berková, Maňourová Anna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme