Před 22 lety odešel z tehdejšího Československa poslední sovětský voják

Přesně před 22 lety opustil tehdejší Československo poslední sovětský voják. Jejich dočasný pobyt na československém území trval téměř čtvrt století.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odsun sovětských vojsk z ČSFR | Foto: koláž Český rozhlas, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Balcer

Noc z 20. na 21. srpna 1968 - do té doby bylo tehdejší Československo jedinou zemí východního bloku, ve které po druhé světové válce nezůstala sovětská vojska. Té noci se to ale změnilo.

Po listopadu 1989 byl odchod vojsk jedním z hlavních požadavků. Jednání začala už v půlce prosince toho roku. Bezpočet schůzek vedl nakonec k podpisu smlouvy o odchodu vojsk. Psal se 26. únor 1990.

„Pochopili to, co způsobili, že to odmítli, že se s tím vnitřně rozešli, že odešli. Nedělali problémy, naprosto disciplinovaně,“ ocenil přístup vojáků Michael Kocáb, který se stal předsedou parlamentní komise dohlížející na plnění smlouvy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O historii pobytu sovětských vojsk na československém území se zajímal Petr Medek

Během necelého roku a půl opustilo Československo 73 tisíc sovětských vojáků a 40 tisíc jejich rodinných příslušníků. Nákladní auta a vlaky odvážely tisíce kusů techniky. 25. června 1991 odsun vojsk oficiálně skončil a o dva dny později opustil republiku i jejich velitel - generálplukovník Eduard Vorobjov.

„Já jsem opouštěl zemi svým služebním vozem. Milovice - místo, kde jsem bydlel, když jsem byl velitelem, bylo už zcela předáno pod jurisdikci československého vedení a žádní vojáci tam nezbyli,“ zavzpomínal před dvěma lety Vorobjov v rozhovoru s Martinem Veselovským.

V Míšově v Brdech vzpomínají na sovětské vojáky jako na okupanty i přátele

Číst článek

Milovice, které byly domovem několika desítek tisíc sovětských vojáků, jsou dnes městem s nejnižším věkovým průměrem v širokém okolí. Po odchodu vojáků zůstala ve městě asi tisícovka stálých obyvatel, dnes tam žije kolem deset tisíc lidí.

Starosta Milovic Lukáš Pilc Radiožurnálu řekl, jak se vypořádali s prázdnými chátrajícími panelovými domy, obchody a dalšími budovami, které tam po vojácích zůstaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak se Milovice vypořádaly s chátrajícími budovami po odchodu sovětských vojsk, mluvil na Radiožurnálu starosta města Lukáš Pilc

„Těch budov je tady dost, teď jsme je malinko dávali dohromady. Chtěl bych pochválit hlavně ty, kteří to vlastní. Dávají tomu nový kabát. My jako město jsme budovy, které jsme dostali a už se o ně nešlo postarat, museli zbourat, některé prodat. Je to pro město těžké, ale snažíme se to dát dohromady,“ uvedl.

Likvidace ekologických škod po sovětské armádě už stála stovky milionů

Číst článek

Odchod okupačních sovětských vojsk z Československa | Foto: ČTK

Petr Medek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme