Před 25 lety vystoupil Václav Havel v americkém Kongresu, politici mu tleskali vestoje

Pár týdnů po té, co byl zvolen československým prezidentem, navštívil Václav Havel Spojené státy. Chtěl tím zdůraznit budoucí orientaci československé zahraniční politiky. V New Yorku i Washingtonu ho čekalo triumfální přijetí. Vystoupení v americkém Kongresu 21. února 1990 bylo vrcholem jeho cesty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel, dramatik a bývalý prezident

Václav Havel, dramatik a bývalý prezident | Foto: Filip Jandourek

Dramatik Václav Havel o legendární cestě informoval po svém. Využil k tomu projev na pražském Staroměstském náměstí k výročí komunistického puče. Jeho proslov začínal podobně jako ten Gottwaldův v únoru 1948:

„Rád bych vám oznámil, že jsme se právě vrátili z Ameriky. Stačily pouhé dva dny ve Washingtonu a jeden den v New Yorku k tomu, aby bez nadsázky Československo bylo dnes nejpopulárnější zemí v Americe.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 25 lety vystoupil Václav Havel v Kongresu jako první představitel země zpoza bývalé železné opony. Téma pro Jaroslava Skalického

Havel vystoupil v americkém Kongresu jako první představitel země zpoza bývalé železné opony. Mluvil o morálce i o přechodu středoevropských států k demokracii.

Posluchači Československého rozhlasu a diváci Československé televize mohli sledovat jeho projev v přímém přenosu.

„Vážený pane předsedo, vážený pane prezidente, vážení senátoři, dámy a pánové. Mí poradci mi poradili, abych vystoupil v češtině. Nevím proč. Snad chtěli, abyste si vyslechli sladká slova mého mateřského jazyka,“ pronesl Havel.

Publikum Havlovu řeč mnohokrát přerušilo potleskem. Československý prezident nadchnul Kongres svým humorem a osobitým jazykem, kterým politici nemluvili. Ale také myšlenkami. Nakonec americký Kongres tleskal Václavu Havlovi vestoje.

„Mnoho kongresmanů se mně ptalo, kolik odborníků, kolik týdnů mi můj proslov psalo. Já jsem řekl, že jsem si ho psal sám a trvalo to dvě hodiny. Mí poradci mě pokárali, že takové věci nemám říkat, že se pak nebudu jevit jako profesionál,“ dodal tehdy Havel.

V atmosféře končící studené války zaujal kongresmany především jeden Havlův výrok. Prohlásil totiž, že Spojené státy Československu nejvíc pomůžou tím, když dopomohou Sovětskému svazu k demokracii.

„Myslím, že to lidi udivilo, protože každý si vždycky myslí – musíte pomoci nám, musíte to udělat pro nás. Viděl, že je důležité, aby v Rusku bylo něco jiného,“ vzpomíná dodnes bývalá americká ministryně zahraničí a Havlova přítelkyně Madeleine Albrightová.

Prezident Václav Havel na návštěvě v USA v roce 1990 | Foto: Český rozhlas

Jaroslav Skalický, Vojtěch Berger, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme