Před 25 lety začala vojenská operace Pouštní bouře. Koalice vytáhla proti Husajnovi

Před čtvrt stoletím začala vojenská operace Pouštní bouře. Koalice 46 států během dvou měsíců porazila vojska iráckého diktátora Saddáma Husajna a vyhnala je z Kuvajtu. Konflikt přinesl zcela nový způsob vedení války, založený především na technice. Pro vojáky tehdejšího Československa také znamenal první zkušenosti v zahraničních misích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace Pouštní bouře v Kuvajtu

Operace Pouštní bouře v Kuvajtu | Foto: Defenseimagery.mil, VIRIN DF-ST-92-09166, Tech. Sgt. David McLeod

Americký prezident George Bush starší oznámil začátek operace Pouštní bouře těmito slovy:

„Před dvěma hodinami zahájilo spojenecké letectvo útok na vojenské cíle v Kuvajtu a v Iráku. Pozemní vojsko se do akce nezapojilo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 25 lety začala vojenská operace Pouštní bouře. Její průběh připomněl Jaromír Marek

„Tento konflikt začal 2. srpna, když irácký diktátor přepadl svého malého a bezbranného souseda. Kuvajt, člen Ligy arabských zemí a OSN, byl obsazen. Před pěti měsíci začal Saddám Husajn nelítostný boj proti Kuvajtu. Dnes v noci jsme vstoupili do války."

Letecké útoky trvaly 38 dní. Saddámova armáda tak byla prakticky zničena ze vzduchu. Díky tomu trvala následná pozemní operace pouhých 100 hodin.

Součástí 300tisícového mezinárodního kontingentu byli i českoslovenští chemici. Podle lékaře jednotky plukovníka Pavla Budínského si tehdy vedli více než dobře.

„Byla to naše jednotka, která naměřila stopové množství organofosfátu, byl to sarin, myslím. Americká strana byla otřesena, protože její přístroje nic nenaměřily,“ řekl.

Konflikt v přímém přenosu

První válka v Zálivu byla také prvním konfliktem v přímém přenosu. Zpravodajové televize CNN postupovali se spojeneckými jednotkami a vysílali i přímo z bombardovaného Bagdádu.

„Nebe nad Bagdádem září, všude na obloze vidíme oslnivé záblesky. Nad hlavou mám asi 80 letadel, možná slyšíte jejich zvuk, jak přelétají nad naším hotelem," komentoval tehdy zpravodaj Peter Arnett.

Tlumočené vysílání stanice vysílala i Československá televize.

Už na začátku března mohl americký prezident George Bush starší oznámit v Kongresu konec vojenské operace. „Agresor byl poražen, válka je u konce,“ prohlásil.

Saddám Husajn zůstal dál u moci až do druhé války v zálivu o 12 let později. Vedl ji George Bush mladší.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme