Před 25 lety zemřel disident Wonka, poslední oběť komunistického režimu

Přesně před 25 lety zemřel za stále nevyjasněných okolností disident Pavel Wonka. Za své názory byl komunistickým režimem vězněn celkem třikrát. Poslední pobyt v královéhradecké věznici se stal pětatřicetiletému Wonkovi osudným.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Zdroj: Vězeňská služba ČR

Wonka byl naposledy vězněn v Hradci Králové od 5. dubna 1988 pro maření výkonu rozhodnutí soudu o ochranném dohledu.

V tamním vězení skončil s vážně podlomeným zdravím krátce poté, co strávil pět měsíců ve smutně proslulé minkovické věznici. Podle svědků tam byl vystavený bití a šikaně a na jeho stavu se zřejmě podepsalo i to, že odmítal stravu. 26. dubna 1988 za nevyjasněných okolností umírá. Za jeho smrt nebyl doposud nikdo potrestán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh disidenta Pavla Wonky přiblížil historik ÚSTR Petr Blažek

Na jeho pohřbu se sešlo zhruba 2000 lidí, především signatáři Charty 77 a členové Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných.

Jak upozornil historik Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů, poprvé se disident dostal za mříže v roce 1982, kdy strávil několik měcíců ve vazbě.

„Byl tehdy obviněn z rozkrádání socialistického majetku. Bylo to účelové obvinění, které samozřejmě mělo politické důvody. Po jeho stížnostech byl propuštěn, ale už v roce 1984 v lednu byl odsouzen za podobný trestný čin k 14 měsícům odnětí svobody podmíněně, o několik měsíců později to bylo změněno na nepodmíněný trest, to si odseděl celé,“ popsal Blažek.

V roce 1986 na sebe Wonka upozornil, když chtěl jako nezávislý kandidovat do tehdejší Sněmovny lidu Federálního shromáždění, tedy parlamentu československé federace.

„Tehdejší ústava umožňovala, aby nezávislý kandidát kandidoval se svým vlastním programem. Výsledkem samozřejmě nebyla jeho kandidatura nebo jeho účast ve volbách, ale byl zatčen a byl později odsouzen k 21 měsícům,“ přiblížil historik Petr Blažek.

Pavel Wonka | Foto: archiv

Po návratu se Wonka odmítal podrobit takzvanému ochrannému dohledu – tedy dennodennímu hlášení se policii, tehdy Sboru národní bezpečnosti. Podle Wonky bylo jeho odsouzení nelegální, což dokazoval různými rozklady. Následovalo ovšem jeho zadržení, vazba a v dubnu 1988 smrt.

Po roce 1989 byl Wonka plně rehabilitován, na jeho počest po něm byly pojmenovány most v Pardubicích a ulice v Hradci Králové, Žďáru nad Sázavou, České Skalici, České Lípě a Praze.

Viník nebyl odsouzen

Lidé odpovědní za Wonkovu smrt sice po roce 1989 označeni byli, nebyl však potrestán ani lékař vazební věznice Radim Pek, který měl pochybit, když Wonku nenechal převést do vězeňské nemocnice, ani soudkyně Marcela Horvátová.

„To byla soudkyně, která ho poslala do té vazby, která soudí do dnešní doby. Ovšem stejně jako v případě doktora Peka se to vždycky skončilo tím, že ten čin je promlčen a že není možné je za to stíhat a odsoudit,“ uzavřel Blažek.

Petr Blažek o Pavlu Wonkovi připravuje knihu. V ní by se měly objevit i nové nebo teprve nedávno publikované dokumenty o smrti Pavla Wonky. Třeba ty z amerického ministerstva zahraničních věcí. „Ty dokumenty dokládají mimořádný zájem amerických diplomatů o vyšetření té smrti,“ poznamenal Blažek.

Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení.

ČRo, Veronika Sedláčková, Vojtěch Kouřímský, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme