Před 44 lety se upálil student Jan Palach. Lidé uctí jeho památku

Před 44 lety, 16. ledna 1969, se v Praze na Václavském náměstí upálil student Jan Palach. Hrdinský a zároveň tragický čin mladého člověka zaznamenalo tehdejší rozhlasové vysílání, při jehož poslechu z archivu Českého rozhlasu i mnoho let po odvysílání doslova mrazí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Palach | Foto: ČTK

Na filozofické fakultě univerzity Karlovy Jan Palach studoval dějepis a politickou ekonomii. Byl vE druhém ročníku. Na podzim 1968 se zúčastnil mnoha protestních akcí proti sovětské okupaci z 21. srpna. Neměly ale žádný výsledek, a tak pravděpodobně začal uvažovat o radikálnější akci, kterou by společnost vyburcoval z letargie.

„U Domu potravin kolem mě běží hořící člověk. Hořel od paty až k hlavě. Sundal jsem proto kabát a běžel za ním. Kabát jsem se na něj snažil hodit. Na vozovce upadl, skočil jsem na něj a svým kožichem jsem ho přikryl. I jiní dali své kabáty, tak jsme to na něm uhasili a odvezli jsme ho do Legerovy ulice na popáleniny,“ popisoval v rozhlase výhybkář dopravního podniku čin Jana Palacha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z archivu Českého rozhlasu vybíral Jaroslav Skalický

„Honzu jsem poznal na brigádě. Bydlel jsem s ním na pokoji. Už tam jsme vycítili takovou vyšší rovinu jeho uvažování. Večer byly diskuze, a když tam přišel Honza, diskuze dostala vážnější charakter. Třeba diskuze o lidských právech, kterou Honza vyprovokoval.“

„Byl opravdu nepřekonatelný. Měl takovou zásobu argumentů a faktů, že nás všechny přebíjel,“ vzpomínali na Jana Palacha jeho kamarádi z fakulty.

„On byl taková uzavřená povaha. Málokdy se s něčím svěřil. Dovedl srovnávat. K tomu, aby měl zkreslený pohled na situaci, k tomu měl dost daleko. Měl určité ideály, za kterými vytrvale šel.“

Jan Palach na následky popálenin zemřel. Jeho tragická smrt lidi šokovala. Otřásla i režimem, který se po sovětské okupaci stále víc vzdaloval ideálům Pražského jara.

„Za vaše rodiče, za všechen lid naší země, za sebe, i ve jménu lidskosti vás žádám, zastavte tyto strašlivé činy,“ prohlásil v rozhlasovém vystoupení prezident Ludvík Svoboda den po úmrtí Jana Palacha, když dostal zprávu o tom, že se v Plzni upálil Jan Hlavatý.

Vzpomínkové akce k uctění památky Jana Palacha připravila na dnešní večer pražská filozofická fakulta.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme