Před 44 lety se upálil student Jan Palach. Lidé uctí jeho památku

Před 44 lety, 16. ledna 1969, se v Praze na Václavském náměstí upálil student Jan Palach. Hrdinský a zároveň tragický čin mladého člověka zaznamenalo tehdejší rozhlasové vysílání, při jehož poslechu z archivu Českého rozhlasu i mnoho let po odvysílání doslova mrazí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Palach

Jan Palach | Zdroj: ČTK

Na filozofické fakultě univerzity Karlovy Jan Palach studoval dějepis a politickou ekonomii. Byl vE druhém ročníku. Na podzim 1968 se zúčastnil mnoha protestních akcí proti sovětské okupaci z 21. srpna. Neměly ale žádný výsledek, a tak pravděpodobně začal uvažovat o radikálnější akci, kterou by společnost vyburcoval z letargie.

„U Domu potravin kolem mě běží hořící člověk. Hořel od paty až k hlavě. Sundal jsem proto kabát a běžel za ním. Kabát jsem se na něj snažil hodit. Na vozovce upadl, skočil jsem na něj a svým kožichem jsem ho přikryl. I jiní dali své kabáty, tak jsme to na něm uhasili a odvezli jsme ho do Legerovy ulice na popáleniny,“ popisoval v rozhlase výhybkář dopravního podniku čin Jana Palacha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z archivu Českého rozhlasu vybíral Jaroslav Skalický

„Honzu jsem poznal na brigádě. Bydlel jsem s ním na pokoji. Už tam jsme vycítili takovou vyšší rovinu jeho uvažování. Večer byly diskuze, a když tam přišel Honza, diskuze dostala vážnější charakter. Třeba diskuze o lidských právech, kterou Honza vyprovokoval.“

„Byl opravdu nepřekonatelný. Měl takovou zásobu argumentů a faktů, že nás všechny přebíjel,“ vzpomínali na Jana Palacha jeho kamarádi z fakulty.

„On byl taková uzavřená povaha. Málokdy se s něčím svěřil. Dovedl srovnávat. K tomu, aby měl zkreslený pohled na situaci, k tomu měl dost daleko. Měl určité ideály, za kterými vytrvale šel.“

Jan Palach na následky popálenin zemřel. Jeho tragická smrt lidi šokovala. Otřásla i režimem, který se po sovětské okupaci stále víc vzdaloval ideálům Pražského jara.

„Za vaše rodiče, za všechen lid naší země, za sebe, i ve jménu lidskosti vás žádám, zastavte tyto strašlivé činy,“ prohlásil v rozhlasovém vystoupení prezident Ludvík Svoboda den po úmrtí Jana Palacha, když dostal zprávu o tom, že se v Plzni upálil Jan Hlavatý.

Vzpomínkové akce k uctění památky Jana Palacha připravila na dnešní večer pražská filozofická fakulta.

Jaroslav Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme