Před 47 lety vtrhla do Československa vojska Varšavské smlouvy. Zemřelo přes 400 lidí

Před 47 lety obsadila tehdejší Československo vojska Varšavské smlouvy. Na události z 21. srpna roku 1968 se bude dnes od 11 hodin vzpomínat i před budovou Českého rozhlasu na pražských Vinohradech. Oběti okupace, kterých bylo podle nejnovějších zjištění historiků nejméně 402, připomene pietní akt.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie z výstavy "1945 Osvobození...1968 Okupace / Sovětská vojska v Československu", kterou 5. 8. 2008 otevřel Pražský dům fotografie, Autor snímku: Bohumil Dobrovolský

Fotografie z výstavy "1945 Osvobození...1968 Okupace / Sovětská vojska v Československu", kterou 5. 8. 2008 otevřel Pražský dům fotografie, Autor snímku: Bohumil Dobrovolský | Foto: Press kit

Během srpna zemřelo kvůli vojskům Varšavské smlouvy minimálně 135 lidí. Během následujícího pobytu sovětských vojáků v Československu dalších 267. Spočítali je autoři publikace Černá kniha sovětské okupace.

Podle jednoho ze spoluautorů Iva Pejčocha z Vojenského historického ústavu mnoho československých občanů přišlo o život při nehodách zaviněných přijíždějícími vojáky.

„Důvodem bylo v řadě případů to, že řidiči byli pod vlivem alkoholu a také velmi špatný technický stav,“ vysvětlil.

Kulky a hořící asfalt, popisují srpnové události před budovou rozhlasu pamětníci

Číst článek

Vzpomínky na 21. srpen 1968 před Českým rozhlasem se zúčastní lidé, kteří tehdy zajišťovali vysílání, i současný ředitel Peter Duhan. Přijít by měli taky vrcholní politici.

„Máme přislíbenou účast pana premiéra Sobotky, předsedy Senátu pana Štěcha, paní místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jermanové. Vím, že se určitě zúčastní i celá řada ministrů – pan Herman či Stropnický,“ vyjmenoval náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu René Zavoral.

Na pietní akt podle něj každoročně chodí i pamětníci, kteří příjezd vojsk zažili na vlastní kůži.

„Je to pořád velká výhoda oproti květnovému povstání 1945, že srpnové události z roku 1968 ještě řada lidí pamatuje a i ti, kteří se jich tehdy aktivně účastnili, jsou ještě naštěstí mezi námi,“ dodal.

Srpnové události celý týden připomíná i akce Aby sny nezešedly. Na Václavském náměstí v Praze denně promítají dobové záznamy a k vidění jsou i fotografie. Dnes program vyvrcholí koncertem, který začíná ve 14 hodin.

„Vystoupí lidé kulturního života, kteří mají k roku 1968 co říct, a vystoupí i dobové kapely. Můžete se těšit na Laco Deci, Aktual s Milanem Knížákem nebo George and Beatovens,“ řekl organizátor akce Tomáš Neumann.

Invaze vojsk Varšavské smlouvy | Foto: Michal Jindra

Martin Karlík, Klára Vičíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme