Před 50 lety představil černošský reverend Martin Luther King svůj sen o spravedlivé Americe

Amerika si připomíná 50. výročí legendárního projevu Martina Luthera Kinga. V roce 1963 přednesl svůj sen o společnosti, kde barva kůže není důvodem k nenávisti a diskriminaci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Luther King

Martin Luther King | Foto: www.medaloffreedom.com

„Sním o tom, že mé čtyři malé děti budou jednoho dne žít v zemi, kde nebudou posuzovány podle barvy své kůže, ale podle kvality charakteru.“ Slova Martina Luthera Kinga zní Američanům i po padesáti letech jako morální apel, který čeká na vyslyšení.

Zdůraznil to i syn slavného aktivisty, když před několika dny začínaly vzpomínkové akce ve Washingtonu:

„Nepřišel čas na nostalgické vzpomínání. Nenadešel ani čas k oslavám. Úkol jsme nesplnili. Cesta není u konce. Můžeme a musíme udělat víc,“ řekl Martin Luther King III.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sen o spravedlivé Americe Martina Luthera Kinga připomněl zpravodaj ČRo Vít Pohanka

A v podobném duchu budou dnes podle očekávání ze stejného místa jako Martin Luther King mluvit slavnostní řečníci: bývalí prezidenti Clinton a Carter a současný Barack Obama. Armanda Hawkinsová tady byla před padesáti lety a nemohla prý chybět ani letos:

„Poprvé jsem sem přišla, abych povzbudila hnutí za lidská práva. A teď jsem přišla zavzpomínat a poděkovat Bohu, že jsem ještě tady a můžu oslavit 50. výročí pochodu.“

I Armanda ale nepovažuje vizi Martina Luthera Kinga za naplněnou. Černoši trpí skoro dvakrát vyšší nezaměstnaností než zbytek Ameriky. Jsou chudší, plní věznice a dožívají se kratšího věku.

Martin Luther King přednáší ve Washingtonu svůj slavný projev „Mám sen“ (I Have a Dream) | Foto: U.S. Department of State, public domain

Afroameričanka Armanda Hawkinsová, která pamatuje hodně, si proto myslí, že vzpomínkové akce ve Washingtonu mají svůj smysl. A měly by oslovit hlavně mladší černošskou generaci.

„Je to dobře načasované, protože náš boj pokračuje. Myslím, že dnešní generace a hlavně naši vnuci nerozumí tomu, co tohle shromáždění znamená, co symbolizuje. Nechápou, jakou bitvu jsme museli svést, abychom se dostali až sem,“ dodává Hawkinsová.

A dnes jim podle očekávání první americký prezident tmavé pleti připomene, co všechno se za poslední půlstoletí pro černochy v Americe změnilo a co všechno se ještě změnit potřebuje.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme