Před 52 lety zemřelo v havířovském Dolu Dukla 108 horníků

Havířovem otřásla 7. července 1961 tragédie. V šachtě Dolu Dukla zemřelo na 108 horníků. Díky souhře náhod a omylů tehdy neměli prakticky žádnou šanci na záchranu. Pozůstalí, kolegové i přátelé se dnes znovu vrátí v čase a vzpomenou na chvíle, které se jim navždy vryly do paměti. Tradiční cestu k památníku ale letos musejí vynechat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičná štole ve Staříči

Cvičná štole ve Staříči | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

V osudný pátek vzal jedovatý dým život hned 108 horníkům. Na směně jich tehdy byly přes čtyři stovky. Někteří unikli na poslední chvíli.

„Když jsem tam ucítil merkap, tak jsem celou osádku vyvedl na povrch, ti kteří zůstali, těch 108, už nebyli mezi živými,“ vzpomíná na chvíli, která mu zachránila život například Jaroslav Gongol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak zjistil reportér Stanislav Janalík, tradiční cestu k památníku musejí letos pamětníci vynechat

Co přesně se tehdy stalo, dál zůstává předmětem dohadů. Odborníci se shodují, že se zřejmě náhodně spustil pohon pásového dopravníku a třením válců vypukl požár. Po sérii pochybení a podcenění situace v šachtě došel kyslík. I když Důl Dukla zmizel z hornické mapy, pamětníci nezapomínají.

„Vzpomíná se na to, protože stále ještě hodně těch, co to přímo zažili, žije. A pak tu jsou vdovy, co zůstaly. Je to tady ještě v hodně lidech uschované,“ potvrzuje předseda Klubu důchodců Dolu Dukla Antonín Čejka. Dlouhé roky se i se svými bývalými kolegy vydávali k památníku, letos je ale všechno jinak.

„Narušilo nám to právě to, že tam pomník není, jinak bychom se tam automaticky sešli v deset hodin, jak bylo zvykem každý rok a uložili bychom kytičku a uctili památku,“ říká Čejka. Pietní místo totiž muselo na čas ustoupit těžkým strojům, které připravují průmyslovou zónu.

„Památník byl odbornou firmou demontován a uložen ve správní budově po dobu trvání stavby. Na své místo nebo přibližně na své místo by se měl dostat nejpozději do 15. března příštího roku, kdy bude stavba ukončena,“ vysvětluje za havířovský magistrát Romana Bartošková.

Pozůstalí i pamětníci tak letos alespoň symbolicky položili kytici ve společenském domě Reneta, kde slávu havířovského Dolu Dukla připomíná výstava k historii města a hornictví.

Stanislav Janalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme