Před 55 lety lidé poprvé podpluli severní pól. V první jaderné ponorce Nautilus

Nautilus není jen legendární podmořský stroj kapitána Nema, známý z románů Julese Verna, ale i první jaderná ponorka amerického námořnictva. 3. srpna 1958, tedy přesně před 55 lety, podplula jako první plavidlo na světě severní pól.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První americká atomová ponorka USS Nautilus (SS-571) během zkoušek na moři, 20. 1. 1955 | Foto: National Archives and Records Administration

Během cesty se musela jeho posádka potýkat s řadou nepříjemných situací. Přestože to může znít poněkud překvapivě, Spojené státy vysláním ponorky do Arktidy reagovaly na sovětské kosmické úspěchy.

Operaci Sunshine, tedy cestu k severnímu pólu, naplánovalo velení amerického námořnictva na přímý rozkaz prezidenta Eisenhowera.

Podle vojenského analytika Lukáše Visingra byla tato plavba demonstrací síly a akceschopnosti ze strany Spojených států. „Nedlouho před tím Sovětský svaz vyslal na oběžnou dráhu první umělou družici Sputnik, čímž současně demonstroval, že má nosné rakety, které jsou dostatečně silné na to, aby mohly fungovat jako mezikontinentální balistické rakety s jadernými hlavicemi,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výročí prvního podplutí severního pólu připomněl Pavel Novák

„Američané se rozhodli, že na to odpoví také takovou demonstrační akcí, a proto poslali tuto ponorku na severní pól, aby ukázali, že budou schopni z polárních oblastí odpálit rakety proti Sovětskému svazu,“ říká vojenský analytik.

První pokus Nautila o dosažení pólu skončil v červnu téhož roku kvůli neproniknutelné ledové krustě neúspěšně. Posádka si musela na svoji chvíli slávy počkat dalších šest týdnů. V oblasti věčného ledu museli námořníci bojovat s řadou nepříznivých situací.

Ponorka USS Nautilus (SSN-571) byla první funkční jaderná ponorka na světě a také první plavidlo, které podplulo severní pól. Operace Sunshine trvala 96 hodin a loď překonala1830 námořních mil. Jméno bylo převzato od fiktivní ponorky ze slavného Verneova románu Dvacet tisíc mil pod mořem. Nautilus sloužil v letech 1954–1980, dnes je z něj muzeum.

Nedaleko severní točny se nachází magnetický pól, který vychyluje střelku kompasu a výrazně tak znesnadňuje orientaci. Nautilus proto museli vybavit speciálními navigačními přístroji, díky nimž se nakonec podařilo zadaný úkol splnit.

1. srpna 1958 se Nautilus podruhé ponořil nedaleko Aljašky. O dva dny později konečně dosáhnul severního pólu podmořskou cestou.

Nautilus sloužil v aktivní službě až do počátku osmdesátých let. Teprve pak se mohl konečně odebrat na zasloužený odpočinek. Dnes je z tohoto polárního dobyvatele muzeum.

Pavel Novák, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme