Před 60 lety začala dramatická cesta skupiny bratří Mašínů na Západ

Před 60 lety se skupina v čele s bratry Mašíny vydala na cestu z komunistického Československa do západního Berlína. Chtěli se přidat k americké armádě a podílet se na osvobození své země od totalitního režimu. Dramatická cesta nakonec trvala několik dní a při jejich akcích zemřelo sedm lidí. I proto jsou pro řadu obyvatel jejich činy stále velmi kontroverzní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V USA zemřel po dlouhé nemoci Ctirad Mašín | Zdroj: ČTK

Ctirad i Josef, synové nacisty popraveného generála Josefa Mašína, se zapojili už do protiněmeckého odboje a za to dostali po válce vyznamenání od prezidenta Edvarda Beneše.

Když se v roce 1951 začali chystat na útěk, dvakrát přepadli policejní stanici, aby získali zbraně, a zabili přitom přítomné policisty. V následujícím roce přepadli auto převážející výplatu a zastřelili ozbrojeného pokladníka.

Další lidé zemřeli při jejich útěku na Západ, který byl velice dramatický. Sám Josef Mašín v nedávném rozhovoru uvedl, že na události z 50. let myslí často.

„Jsem ve styku s lidmi z České republiky skoro každý den a když nějakou takovou zprávu dostávám, tak to je chvíle, kdy si připomínám, co se v 50. letech odehrávalo, o co jsme se tehdy snažili a čeho jsme nikdy nedosáhli."

Josef Mašín se zpátky do své země nevrací. Česko se podle jeho názoru totiž stále s komunismem nevypořádalo.

Josef Mašín v roce 1950 | Foto: redakce Post Bellum

Příběh bratří Mašínů a jejich skupiny připomene také film. Po 60 letech, které od útěku uplynuly, ho začne ho natáčet jejich vzdálený příbuzný Tomáš Mašín. Josef Mašín dokonce s režisérem prošel trasu jejich útěku bývalým východním Německem.

Byla to tehdy asi největší pátrací akce v dějinách socialistického Německa. Režisér Tomáš Mašín ve vysílání Českého rozhlasu řekl, že je na rozporuplné reakce a výbušné debaty připraven.

„Těším se, že vznikne nějaké dílo, kterému věřím, a které má svou plnou podstatou šanci být strhujícím dramatem nebo přinejmenším diváckým filmem. I s ohledem na to, že někteří si přijdou do kina potvrdit, že bratři Mašínové možná byli bezcitní vrazi, a někteří se přijdou ujistit, že to byli úžasní hrdinové.“

Podle průzkumu z roku 2011 považuje 15 procent lidí Mašíny za hrdiny a 27 procent za zločince. Mašíny už v roce 2008 ocenil plaketou tehdejší předseda vlády Mirek Topolánek.

Poté dostali pamětní list Senátu, který jim udělil bývalý šéf horní komory Přemysl Sobotka, a bývalý ministr obrany Alexandr Vondra jim udělil vyznamenání Zlatá lípa.

Ctirad Mašín zemřel před dvěma lety v Americe, rok předtím byl s vojenskými poctami v Česku pohřben jejich společník Milan Paumer.

Lucie Husárová 1, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme