Před 60 lety začali lidé v pražských Ďáblicích bydlet v ojedinělém typu panelového domu
Šedivé monotónní paneláky s desítkami bytů patří k tváři snad všech českých měst. Jejich rychlá a relativně levná stavba řešila nedostatek bytů v poválečném Československu. První vznikl ve Zlíně na začátku 50. let. Prvního července 1955, tedy před 60 lety, se v pražských Ďáblicích nájemníci nastěhovali do prvního paneláku postaveného novou technologií.
Těchto domů ale vzniklo jen několik. Stavba byla moc drahá a nebyly kapacity. Stavbaři je proto montovali z předem vyrobených panelů, které jsou všechny téměř stejné.
Dům v pražských Ďáblicích vypadá na první pohled jako zděný. Omítka je nová, v okrové barvě s hnědými pruhy. Střechu zdobí původní ladné oblouky. Byty uvnitř něj se od těch v novějších panelákách liší zejména velkými prostory.
„Byty jsou tady velké, největší místnosti mají asi 21 metrů. Je to ale asi jediná výhoda,“ řekla Věra Hajšmanová, která v domě bydlí od svých devíti let.
„Je to v podstatě taková experimentální stavba. Pokud někde například praskla voda, tak potrubí je zalité v panelech a musí se vysekávat. Jsou tady křivé zdi, kazetové stropy, které jsou nepraktické, co se týče malování. Parkety jsou vypodložené hmotou - slámou, pískem, hýbou se,“ zdůvodnila.
V domě bydlel i jeho autor architekt Miloslav Wimmer, který ale podle paní Hajšmanové před pár lety zemřel.
Pro stavbu v Ďáblicích vyvinul nový konstrukční systém, takzvaný skeletopanel. To znamená, že dům má železobetonovou konstrukci, do které stavbaři vlili beton.
Statici původně protestovali, protože pochybovali o dostatečné pevnosti konstrukce. Uznávaný odborník v betonovém stavitelství Stanislav Bechyně ale prokázal, že dům bude bezpečný.