Před 65 lety začal organizovaný odsun sudetských Němců

Před pětašedesáti lety vyjel z Československa první organizovaný transport Němců do americké zóny poraženého Německa. A to s posvěcením všech světových mocností. Z Československa bylo odsunuto na tři miliony Němců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odsun Němců z Československa | Foto: archiv D. Hertla

Organizovanému odsunu předcházel takzvaný ‘divoký odsun‘. A jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedl švýcarský historik Adrian von Arburg z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, už během této první fáze vysídlování Němců z tehdejšího Československa byl vysídlen skoro každý čtvrtý sudetský Němec.

„Tato první fáze trvala od konce května do podzimu 1945 a odehrála se jen na území, které bylo kontrolované Rudou armádou. V západních a jižních Čechách Američané nepovolili tak masovou migraci, jako na většině území,“ přiblížil historik, který se této kapitole českých dějin soustavně věnuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

historik.mp3

Po tom divokém odsunu následoval odsun organizovaný, jehož první transport vyrazil do Německa přesně před 65 lety. Podle Arburg se oba odsuny lišily v několika faktorech.

„Druhý odsun trval od konce ledna až do listopadu 1946 a odehrával se na základě Postupimské mezinárodní domluvy, zatímco ta první fáze proběhla bez vnitrostátního právního podkladu. Lišily se také podmínky samotného odsunu – v roce 45 museli lidé do nekrytých vagónů nebo několik desítek kilometrů museli jít pěšky, v roce 46 bylo zacházení s lidmi mnohem humánnější,“ přiblížil.

Lišili se také aktéři odsunu. „V roce 45 to byla armáda, která byla hlavní hnací silou procesu a v roce 1946 to byly hlavně civilní orgány,“ dodal švýcarský historik Adrian von Arburg.

Katka Brezovská, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme