Před 65 lety zahynulo při leteckém neštěstí šest československých hokejistů

Je pátek, 8. listopadu. Možná i dnes bude nad kanálem La Manche hustá mlha, ale letadla, která teď létají většinou mnohem výše než před 65 lety, se jí nebudou muset při cestách do Londýna prokousávat. Tehdy se ale i špatné počasí stalo osudným šesti československým hokejistům, kteří při cestě z Paříže zahynuli při letecké nehodě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo Beechcraft 18

Letadlo Beechcraft 18 | Foto: Wisconsin Aviation Hall of Fame

Hokejisté mířili letadélkem Beechcraft 18 do Anglie, kde už na ně netrpělivě čekala většina týmu. Ta dostala sice na poslední chvíli, ale pořád ještě včas, cestovní doklady s potřebnými vízy. Šest nešťastníků se zdrželo už v Praze.

„Dostali pasy pozdě, to znamená, že konzulát byl zavřený,“ vyprávěl kapitán týmu Vladimír Zábrodský po letech na unikátním záznamu pořízeném Davidem Lukšů a Alešem Palánem, kteří sepsali jeho biografii.

Přehrát

00:00 / 00:00

O leteckém neštěstí, při kterém před 65 lety zemřelo šest československých hokejistů, mluvil Tomáš Kohout

Šest nešťastníků dorazilo pozdě už do Paříže, kde v neděli 7. listopadu jejich kamarádi odehráli zápas a pak čekali, až jim v pondělí britský konzulát vystaví víza. Ale v Londýně se hrálo už ten den večer.

„Aby to stihli, tak museli vzít aerotaxi,“ vzpomínal Zábrodský.

Vilibal Šťovík, Karel Stibor, Miloslav Pokorný, Zdeněk Jarkovský, Zdeněk Švarc a Ladislav Troják prý usmlouvali pilota, aby vůbec za knipl malého letadla sedl. Francouzský válečný hrdina René de Narbonne nakonec souhlasil i za mimořádně nepříznivých podmínek.

Letecká tragédie se šesti hokejisty v roce 1948 vyvolala několik nepravdivých fám

Číst článek

Navíc se na cestu vydal s letadélkem plným nejen hokejistů a paliva, ale těžším o spoustu hokejové výstroje.

„Bylo to těžké a nebylo počasí dobré,“ připomněl Zábrodský.

Mlha směrem ke kanálu La Manche houstla a houstla, a jestliže si pilot zprvu věřil, podle pozdějších náznaků a domněnek se možná pokusil i o návrat do Paříže. Do žádného chtěného cíle ale stroj nedorazil. Beze stopy zmizel buď v moři nebo ještě v bažinách na francouzském pobřeží.

A bohužel nešlo o jediné neštěstí, které ovlivnilo historii sportu. Také následkům těch dalších se budeme věnovat celý dnešek ve vysílání Radiožurnálu.

Milan Kopp, Tomáš Kohout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme