Před 68 lety se u Rynoltic stalo vlakové neštěstí. Zázrakem ho přežil kojenec

Opuštěný hrob na hřbitově v Rynolticích na Liberecku připomíná 68 let staré neštěstí. V noci před Štědrým dnem tam ujely železniční vagony pro trati Liberec – Mimoň. Zahynulo tam šest žen. Maminka s dítětem, které na poslední chvíli vyhodila z vlaku, nehodu v prosinci 1945 přežili.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nádraží v Rynotlicích na Liberecku

Nádraží v Rynotlicích na Liberecku | Zdroj: ČTK

„Je to hrob dvou sovětských občanek, které se staly obětí největší železniční nehody na naší trati," vypráví výpravčí z rynoltického nádraží Květa Slabá.

"Nehoda se stala v roce 1945 v noci na Štědrý den, kdy ujely vozy z Křižan, tam je velký spád 25 promile. Překonaly dokonce rychlost 100 kilometrů v hodině, to naše vlaky tady na trati ještě nepřekonaly,“ vysvětluje výpravčí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 68 lety při železniční nehodě nedaleko Rynoltic zahynulo šest žen. Výročí připomněla reportérka Ivana Bernáthová

Vagony je na kolejích v rychlosti neudržely, nedaleko Rynoltic vykolejily.

Paní Květa zapaluje každý rok na hrobě svíčku a pokládá na něj květiny. Ve vlaku byly ještě další ženy, při neštěstí jich zemřelo celkem šest. Čtyři ale mají hrob jinde.

Smutek nad oběťmi neštěstí ale doprovází téměř zázrak. "Mezi těmi ženami byla i jedna maminka, která měla miminko, malého chlapce,“ popisuje výpravčí Slabá.

Když si matka uvědomila, že se nejspíš stane neštěstí, zabalila dítě do polštářů a dalších věcí, co ve vagoně měly, a vyhodila ho z okna vlaku. Oba – matka i dítě - nehodu přežili.

Dvě ženy ze Sovětského svazu se zrovna vracely z nucených prací v Německu. Tehdejší propaganda z nich ale udělala partyzánky, které v květnu 1945 zahynuly při přestřelce.

„Nebyla to přestřelka, ale ujeté vozy, a nebyl to květen, ale prosinec 1945. Vždycky na konci války se sem kladly věnce, pionýři a hasiči tady stáli čestnou stráž,“ popisuje výpravčí. Ženám podle ní poválečná propaganda vzala vlastní identitu.

Místo neštěstí i nejhezčí nádraží v zemi

Lidé v Rynolticích už o hrůze, která se stala před 68 lety v noci před Štědrým večerem, většinou nic nevědí.

„Já jsem to dověděl jen díky manželce, některé věci jsem si později dohledával," dodává Antonín Slabý, který na hřbitov manželku-výpravčí doprovází.

Oba jsou členy Společnosti přátel historie nedalekého Jablonného v Podještědí a rádi hledají zmínky o místních osobnostech a událostech v archívech.

Jejich vzpomínku na 23.prosince 1945 ale teď doprovází i jedna velká radost - rynoltické nádraží, na kterém manželé Slabí bydlí, získalo nedávno ocenění Nejkrásnější nádraží v České republice roku 2013.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme