Před 70 lety rozhodli nacisté ve Wannsee o likvidaci Židů

Před sedmdesáti lety se konala ve vile na břehu jezera Wannsee konference, která rozhodla o takzvaném konečném řešení židovské otázky. Podle jediného dochovaného zápisu, se právě ve Wannsee rozhodlo o systematické likvidaci Židů v Evropě. Dnes tu je v památníku trvalá expozice věnovaná vyvražďování Židů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vila ve Wannsee, kde se konala konference

Vila ve Wannsee, kde se konala konference | Foto: Adam Carr

Štvavé projevy Adolfa Hitlera vyvolávaly nenávist vůči židům v celém Německu a později i v obsazené Evropě. Hitler byl podle historika Nicolase Berga vůbec prvním, kdo slíbil likvidaci celého národa:

„Nejen Němců, nejen mužů, ale chtěl se zbavit všech - žen, dětí bez ohledu na zemi, odkud pocházeli. A je mnoho indicií, že s touto myšlenkou přišel velmi záhy. Bylo mnoho lidí, kteří měli v té době antisemitské postoje, ale Hitler byl zdaleka nejradikálnější.“

Perzekuce židů začala bezprostředně po nástupu nacistů k moci. 20.ledna 1942 ve vile u jezera Wannsee rozhodli nacističtí pohlaváři o takzvaném konečném řešení, tedy fyzické likvidaci celého židovského národa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Kláry Stejskalové z památníku konference ve Wannsee

Ze schůze, kterou vedl zástupce říšského protektora a šéf říšského bezpečnostního úřadu Reinhard Heyndrich, se dochoval jediný zápis.

Peklo, které se po tomto rozhodnutí rozpoutalo v táborech východní Evropy, zachycují svědectví, která jsou součástí dnešní expozice ve vile konference ve Wannsee. Ročně vilu navštíví podle Michaela Haupta, historika a šéfa expozice, přes sto tisíc lidí:

„Kolem 85 procent návštěvníků je ze zahraničí, především z Izraele, Británie nebo USA. Velký zájem mají školy, kterým nabízíme nejrůznější semináře, přednášky, ať už jde o téma holocaustu, šoa, ale i témata dotýkající se současnosti, antisemitismus, pravicový radikalismus. Možnost přednášek není omezena jen na období druhé světové války.“

Stálá expozice ve vile Wannsee byla otevřená před dvaceti lety. Fotografie, dokumenty, očitá svědectví si spolu se mnou prohlíží i paní Jutta König. Do Berlína přijela z Brém. Navštívit místo, kde se před 70 lety osudná konference, která zpečetila osud celého národa, plánovala už dlouhou dobu.

„Lidé se přestávají zajímat o dění kolem sebe, musíme hodně pracovat s mladými, mluvit s nimi, taková věc se může velmi snadno opakovat,“ říká Jutta König.

„Je dobré vědět, čeho jsou lidé schopni,“ dodává desetiletý vnuk paní Königové.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme