Před 70 lety začala deportace berlínských Židů

Sedmdesát let trvalo než si Němci poprvé oficiálně připomněli černý den v dějinách Berlína a celého státu. Přesně před sedmdesáti lety začala deportace berlínských Židů. Transport vyjel z nádraží Grunewald, kde se vzpomínková akce koná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Bundestagu, Berlín, Německo | Foto: Fotobanka stock.xchng

Celá akce se nesla ve velmi emotivním duchu. Působivé bylo čtení studentů z jednoho berlínského gymnázia, kteří se snaží najít pamětníky jedné z nejbolestivějších kapitol Berlína a zaznamenat vzpomínky a vyprávění o tom, jak berlínští Židé za tichého přihlížení jejich sousedů mířili do transportu, do dlouhého vlaku, který byl přistavený na koleji číslo 17.

Přehrát

00:00 / 00:00

Berlínská zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová mluví o vzpomínkové akci na deportaci Židů v Odpoeldním radiožurnálu.mp3

Také popis strastí během cesty do míst, odkud se téměř nikdo nevrátil, dojalo mnohé účastníky dnešního vzpomínkového aktu.

Nejčastěji uváděným důvodem pro to, že se vzpomínková akce konala teprve po 70 letech, je, že musela odejít generace, která se na událostech přímo podílela. Například německým drahám to trvalo 50 let, než se přiznaly k podílu viny na nacistických zločinech.

V Grunewaldu začalo budování památníku v roce 1998. Vlaky odsud odvezly na smrt 56 tisíc Židů. Transporty trvaly až do března roku 1945 a odstartovaly právě před 70 lety, tedy 18. října 1941.

Klára Stejskalová, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme