Před 71 lety v Evropě skončila 2. světová válka. Praha slavila až o den později

Evropa slaví Den vítězství. Před 71 lety mohl starý kontinent po šesti letech války konečně svobodně vydechnout. Představitelé nacistického Německa kapitulaci podepsali v Remeši, pak ji v Berlíně ratifikovali vrchní velitelé německých ozbrojených sil. V Praze ale poslední střety ustaly až 9. května.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské povstání 1945

Pražské povstání 1945 | Foto: Archiv

Všichni příslušníci Wehrmachtu a SS v protektorátu po remešské kapitulaci neodevzdali zbraně. Jednotky umístěné ve středních Čechách měly rozkaz, aby se probily na západ do amerického zajetí. 8. května 1945 tak v ulicích Prahy stále stříleli němečtí vojáci. Hořela Staroměstská radnice.

„Museli mě hlídat, protože kdybych se byla dostala do Prahy k nějaké zbrani, určitě bych střílela po Němcích,“ vzpomíná Dagmar Evaldová, jejíhož otce nacisté popravili za odbojovou činnost. O situaci v hlavním městě se dozvídala ze zpráv Československého rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na osvobození v květnu 1945 zavzpomínali i pamětníci Dagmar Evaldová a Lubor Šušlík

Až pozdě odpoledne jednotky Wehrmachtu podepsaly kapitulaci a povstalci jim umožnili odchod z Prahy. Některé jednotky ale z Prahy neodjely a ještě 9. května stříleli na české civilisty i vojáky Rudé armády, která ten den ráno dorazila do Prahy.

Dagmar Evaldová se nakonec do Prahy dostala. Přivítalo ji nadšení lidí, ale setkala se i s krutostí odplaty. „Na kandelábru ohořelé lidské tělo nohama nahoru. Říkala jsem si: Kdo tohle mohl udělat? Já bych byla střílela. Ale tyhle věci, to jsem prostě nechápala, že čeští lidé můžou udělat něco takového,“ říká pamětnice.

„Ve Vltavě plavala spousta mrtvol, většinou v černých esesáckých mundúrech. Vidlemi tahali mrtvoly ven, stahovali z nich holinky a házeli mrtvoly zpátky. To byl strašný zážitek, tak jsem se styděla. To pro mě byla strašná věc,“ vzpomíná Dagmar Evaldová na odvrácenou stranu vítězství v květnu 1945.

Jaroslav Skalický, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme