Před 71 lety v Evropě skončila 2. světová válka. Praha slavila až o den později

Evropa slaví Den vítězství. Před 71 lety mohl starý kontinent po šesti letech války konečně svobodně vydechnout. Představitelé nacistického Německa kapitulaci podepsali v Remeši, pak ji v Berlíně ratifikovali vrchní velitelé německých ozbrojených sil. V Praze ale poslední střety ustaly až 9. května.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražské povstání 1945

Pražské povstání 1945 | Foto: Archiv

Všichni příslušníci Wehrmachtu a SS v protektorátu po remešské kapitulaci neodevzdali zbraně. Jednotky umístěné ve středních Čechách měly rozkaz, aby se probily na západ do amerického zajetí. 8. května 1945 tak v ulicích Prahy stále stříleli němečtí vojáci. Hořela Staroměstská radnice.

„Museli mě hlídat, protože kdybych se byla dostala do Prahy k nějaké zbrani, určitě bych střílela po Němcích,“ vzpomíná Dagmar Evaldová, jejíhož otce nacisté popravili za odbojovou činnost. O situaci v hlavním městě se dozvídala ze zpráv Československého rozhlasu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na osvobození v květnu 1945 zavzpomínali i pamětníci Dagmar Evaldová a Lubor Šušlík

Až pozdě odpoledne jednotky Wehrmachtu podepsaly kapitulaci a povstalci jim umožnili odchod z Prahy. Některé jednotky ale z Prahy neodjely a ještě 9. května stříleli na české civilisty i vojáky Rudé armády, která ten den ráno dorazila do Prahy.

Dagmar Evaldová se nakonec do Prahy dostala. Přivítalo ji nadšení lidí, ale setkala se i s krutostí odplaty. „Na kandelábru ohořelé lidské tělo nohama nahoru. Říkala jsem si: Kdo tohle mohl udělat? Já bych byla střílela. Ale tyhle věci, to jsem prostě nechápala, že čeští lidé můžou udělat něco takového,“ říká pamětnice.

„Ve Vltavě plavala spousta mrtvol, většinou v černých esesáckých mundúrech. Vidlemi tahali mrtvoly ven, stahovali z nich holinky a házeli mrtvoly zpátky. To byl strašný zážitek, tak jsem se styděla. To pro mě byla strašná věc,“ vzpomíná Dagmar Evaldová na odvrácenou stranu vítězství v květnu 1945.

Jaroslav Skalický, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme