Před 80 lety zemřel po atentátu chicagský starosta českého původu Čermák

Možná neslavnějším a nejznámějším Čechem ve Spojených státech byl a snad i je Antonín Čermák, někdejší starosta Chicaga. Muž, který se proslavil bojem s organizovaným zločinem, v jehož čele stál samotný Al Capone. Dnes je to právě 80 let, co Antonín Čermák podlehl následkům atentátu, který pravděpodobně zosnovala americká mafie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Čermák | Foto: Library Of Congress, public domain, Underwood & Underwood

V čele Chicaga stál kladenský rodák Antonín Čermák pouhé dva roky, přesto se nesmazatelně zapsal do historie tohoto velkoměsta.

„Čermák udělal pro Chicago velmi mnoho. Když lidé dostávali podporu během nezaměstnanosti, chtěl, aby každý přišel k radnici a odvedl za to nějakou práci. A tak v Chicagu vybudoval největší zoologickou zahradu a také velmi známou věznici,“ vzpomíná krajan Karel Chrobák.

Byť mafii vyhlásil otevřenou válku, hlavu organizovaného zločinu Al Caponeho do nového vězení nedostal. Boj s gangstery stál nakonec život jeho samotného.

Když doprovázel nově zvoleného prezidenta Franklina D. Roosevelta během návštěvy Miami, vypálil na ně atentátník šest ran z revolveru. Zranění Čermák podlehl.

Brzy po atentátu se objevily spekulace, že se jednalo o mstu chicagské mafie a skutečným terčem atentátu byl právě populární starosta.

Slavného Čecha dnes připomíná 30 kilometrů dlouhá Čermákova ulice, v Chicagu známá jako Cermak road.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme