Před sedmdesáti lety byl sestřelen legendární pilot RAF František Fajtl

Přesně před sedmdesáti lety byl sestřelen československý válečný pilot František Fajtl. Pozdější generál se účastnil ofenzivní operace nad okupovanou Francií. Ve vzdušném souboji byl sestřelen poblíž francouzko-belgické hranice, nicméně vyvázl živý a bez zranění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Válečný pilot František Fajtl | Foto: Archiv Jiřího Rajlicha

Čekala ho ale dramatická cesta, tu později zaznamenal v knize Sestřelen.

„Mimořádně dobrodružnou cestou se dostal z okupované Francie do neokupované Francie. Odtud přešel Pyreneje do tehdy neutrálního frankistického Španělska, kde byl dlouhé měsíce vězněn v koncentračním táboře,“ vykresluje podrobnosti Jiří Rajlich z Vojenského historického ústavu:

Teprve poté se britským autoritám, působícím ve Španělsku, podařilo ho dostat ven.

Pamětní deska na ZŠ v Letňanech připomíná legendárního pilota

Legendárního válečného pilota generála Františka Fajtla připomíná pamětní deska na základní škole v Praze Letňanech. Generál Fajtl se vyznamenal především jako pilot britského královského letectva za 2. světové války a za své hrdinství získal mnoho ocenění.

Odhalení desky, na které je zachycen obličej generála Fajtla i tvar jeho oblíbeného spitfireu přihlížela i jeho manželka Hana. „Určitě by měl radost, protože na tuhle školu moc držel. My jsme se chodili léta,“ vzpomíná.

Odhalení pamětní desky generálu Františku Fajtlovi | Foto: Filip Jandourek

Žáci základní školy v Rychnovské ulici dodnes rádi vzpomínají na besedy, při kterých František Fajtl vyprávěl o svých zážitcích.

„Třeba, jak ho sestřelili a on se přes Španělsko dostal zpátky do Anglie, což byl naprosto obdivuhodný kousek,“ vybavuje si jeden z přítomných studentů.


Eva Rajlichová, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme