Před třemi lety jej zničila nálož, teď má novou expozici. Muzeum islámského umění v Káhiře se opět otevřelo veřejnosti

V Káhiře se veřejnosti znovu otevřelo Muzeum islámského umění. Před třemi lety zdemolovala budovu i exponáty mohutná nálož, která vybuchla před protějším policejním ředitelstvím. Pět lidí tehdy zemřelo a desítky dalších exploze zranila. Útoky proti policejním cílům ale v posledních měsících v Egyptě ustupují. Po šesti letech útlumu se letos očekává oživení zájmu o poznávací turistiku. Nová expozice Muzea islámského umění má být jedním z lákadel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Původní vrata mešity Sajjidy Zajnab zhotovené židovským řemeslníkem Jehudou Aslánem

Původní vrata mešity Sajjidy Zajnab zhotovené židovským řemeslníkem Jehudou Aslánem | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Tímhle červeným kolečkem jsme označili exponáty, které zničil výbuch nálože před třemi lety, a které jsme od té doby zrekonstruovali,“ říká Ahmad Šaukí, který není typickým egyptským ředitelem muzea. Pobíhá mezi návštěvníky, ptá se na jejich názory na expozici a sám jim občas podává výklad.

Absolvent káhirské fakulty archeologie se před dvěma lety pustil do díla s cílem muzeum nejen otevřít, ale zpřístupnit ho co nejširší egyptské veřejnosti. „Původnímu muzeu úplně chyběl kontakt s běžnými lidmi. Expozice byla nudná, vědecké popisky běžným lidem nic neříkaly. Udělali jsme také vůbec první mobilní aplikaci k muzeu v Egyptě. A sám jsem připravil kresleného průvodce pro děti.“

Plné sály lidí jsou teď pro ředitele Ahmada Šaukího zadostiučiněním, a téměř všichni návštěvníci jsou tu Egypťané.

„Je to krásné, jsem tu po hodně dlouhé době. Pamatuju se, když kdysi muzeum po rekonstrukci otevřeli. Pak ale přišla ta rána, znovu bylo všechno zničené. A teď, jsem řekla dětem, že se půjdeme radši podívat hned,“ říká maminka se dvěma dětmi, která prochází kolem Kouzelné košile.

To je jeden z exponátů, ke kterým se vážou staré káhirské legendy. Sultáni si košili popsanou náboženskými formulkami a kouzelnými čísly oblékali jako talisman, aby je v bojích uchránila před smrtí. Barvitě to tu dětem vypráví Wi‘ám, jedna ze 120 dobrovolnic a dobrovolníků, které muzeum vyškolilo jako průvodce.

Restaurátor ukazuje na mobilu původn stav skleněných lamp rozbitých výbuchem | Foto: Štěpán Macháček

„Od otevření muzea jsem tu nepřetržitě a doufám, že tu budu moct pokračovat. Teď máme ve škole volno, ale až začnou přednášky, budu sem chodit tak jednou, dvakrát do týdne,“ těší se Wi´ám, studentka čtvrtého ročníku archeologie. Na starost tu má právě děti, kterým exponáty z islámské historie a kultury přibližuje formou legend a pohádek.

V muzeu jsou k vidění originální předměty ze středověkých káhirských paláců a mešit, jsou tu expozice věnované vědeckým přínosům islámské civilizace, krásné astroláby i lékařské nástroje.

„Je tu ručně psaný Korán. Představuje islámskou víru, na které vznikla celá tato civilizace. Tahle lampa zvaná miškát zase symbolizuje arabský národ. Jsou tu vynálezy, které dala islámská kultura světu: astroláb, busola a další. A tady jsou původní vrata z mešity Sajjida Zajnab ve staré Káhiře – jsou pokryté stříbrem a vyrobil je místní žid Jehuda Aslán. Tady je podepsaný. Ukazuje to, že součástí civilizace byli Arabové i nearabové, muslimové i nemuslimové. Každý dal kultuře něco,“ provází expozicí ředitel muzea Ahmad Šaukí.

Škody napáchané explozí byly obrovské, tlaková vlna vymrštila do budovy muzea mohutná vrata i sloupy pouličního osvětlení, jak líčí ředitel muzea Ahmad Šaukí. „Zřítila se většina stropů, víc než 70% vitrín bylo rozbitých, exponáty zalila voda z potrubí a z klimatizací, okna byla všechna roztříštěná.“
Skoro všechny poničené exponáty už ale tým zdejších restaurátorů opravil. S červenými kolečky a stopami po poškození jsou teď jakýmsi mementem, že kulturní dědictví na Blízkém východě je třeba ze všech sil chránit.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme