Předplatní kupony v pražské dopravě fungují od 19. století. Jak se stačily proměnit?

Dopravní podnik znovu postupně zavádí papírové předplatní kupony. Už teď si je můžou koupit všichni, kdo nechtějí používat opencard. Kupony se v pražské dopravě používají od konce 19. století, tedy skoro 120 let. Svoji podobu různě měnily, tu dnešní získaly legitimace a kupony na začátku 70. let. Právě tehdy se do plastového pouzdra začal vkládat vroubkovaný kupon, jen o něco větší než poštovní známka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historické předplatní kupony

Historické předplatní kupony | Foto: Jan Charvát

Předplatní jízdenky mohli Pražané používat už od začátku roku 1899. První byla relativně velká a připomínala spíše malou knížku.

„Byla to knížečka bez vnitřních listů. Její součástí byla fotografie a stránka, kde bylo uvedeno, co je to za jízdenku a jméno jejího majitele. Bohužel nepoškozený originál se nám nepodařilo najít," popisuje podobu prvních legitimací archivář dopravního podniku Pavel Fojtík.

Vzhled prvních legitimací zůstal stejný až do roku 1913. Před začátkem první světové války přibyly takzvané předplatní známky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předplatní kupony v pražské dopravě fungují od 19. století. Jak se stačily proměnit?

„Začaly být vydávány jednoduché kartonky. Na rubové straně bylo políčko, na které se každý měsíc lepily předplatní známky, které si člověk pořídil na prodejních místech. Známky lepil zaměstnanec podniku, aby se zabránilo čachrování."

Předplatní kupony dlouho platily jenom pro tramvaje, do dvacátých let byly hlavním dopravním prostředkem v Praze. Po zavedení autobusů ale cestující nemohli volně přestupovat. Jízdné v nich se totiž výrazně lišilo od tramvají.

„Na autobusech byl jiný tarif, kolikrát byl jiný i na různých linkách. Jízdné se počítalo různě - komplikovaným způsobem. Někdy bylo možné přestupovat, někdy ne,“ vysvětluje Pavel Fojtík.

Volně přestupovat v MHD se mohlo až od 50. let

Další změny přinesla stavba metra. V roce 1974 se ale změnila podoba legitimací i kuponů, zasouvaly se do plastového obalu, ve kterém už byla kartička s osobními údaji.

„Důvody velké výměny předplatných jízdenek spočívaly v tom, že se začaly dělat různé další výhody pro cestující, další možné kombinace. Očekávalo se, že bude potřeba více druhů předplatních jízdenek."

Z pražské dopravy kupony vlastně nikdy nezmizely. I po spuštění opencard je dopravní podnik stále tiskl.

„Kupony pro určité druhy jízdenek nevymizely nikdy, používají se dodnes. Pro regionální dopravu, tzn. pásma 1 až 7 a další, existují papírové kupony třicetidenní, devadesátidenní," připomíná Pavel Fojtík. I v archivu dopravního podniku tedy najdeme třeba kupony z loňského roku.

V pražské dopravě se papírové kupony používají bezmála 120 let | Foto: Jan Charvát

Jan Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme