Prehistorická vajíčka vydala první DNA

K tomu, aby si vědci mohli přečíst genom vymřelých ptáků, stačí najít jen pár skořápek jejich vajec.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orel Haastův útočí na ptáky moa

Orel Haastův útočí na ptáky moa | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5, John Megahan / PLoS Biology

Velcí vymřelí ptáci, jako jsou například novozélandští moa, nám kromě svých kostí a peří zanechali také vaječné skořápky. A jak ukázala práce vědců z australské Murdoch University, skořápky vajec mohou být excelentním zdrojem dobře zachované DNA. Vědci modifikovali postup extrakce DNA a jako první tak dokázali získat dědičnou informaci ze skořápek vajec prehistorických ptáků.

Při extrakci DNA z fosilních kostí se používají chemická činidla, která je zbaví vápníku. Problém je, že vaječné skořápky tvoří uhličitan vápenatý z celých 97 % a při jeho odstranění hrozí, že se veškerá DNA jednoduše odplaví. Australští vědci zjistili, že dokážou najít DNA v prášku z rozdrcených fosilních vajíček, ale ne v materiálu, který prošel "odvápňovací" procedurou. Po mnoha experimentech naštěstí zjistili, že tento krok dokážou obejít, protože DNA se ze skořápek ochotně uvolňuje i působením vyšších teplot.

Novou metodu extrakce DNA vědci úspěšně vyzkoušeli na skořápkách 400 roků až 19 000 let starých vajec australských pštrosů emu, novozélandských ptáků moa nebo "sloních ptáků" Aepyornis a Mullerornis z Madagaskaru. Pomalu se tak můžeme začít těšit na výsledky sekvenování DNA, které by mělo přinést nové poznatky o životě vymřelých ptáků.

Zdroj: Nature News, Proceedings of the Royal Society B

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme