Přeštická přednáška před 40 lety odstartovala boj StB s undergroundem
Před 40 lety se v Přešticích u Plzně konala přednáška, která tehdejší tajné policii posloužila jako záminka pro první proces s československým undergroundem. V klubu na náměstí četl Ivan Martin Jirous svůj proslulý manifest o třetím hudebním obrození, hrály k tomu undergroundové kapely a občas někdo promluvil sprostě. To stačilo na obžalobu z výtržnictví a tři vlasatí mládenci skončili ve vykonstruovaném procesu za mřížemi.
„Odvezli mě na Bory, kde mě nechali asi tři hodiny sedět v cele. Nebylo to vůbec příjemné, zvlášť v první chvíli, kdy jsem vůbec nevěděla, o co jde,“ vzpomíná účastnice přednášky Jitka Hodačová na své zatčení, které proběhlo v dubnu příštího roku.
Reportáž Ľubomíra Smatany o důsledcích přednášky v Přešticích pro československý underground
Výslechy a zatýkání totiž spustila Státní bezpečnost až tři měsíce po samotné akci. Oběti si vyšetřovatelé vybírali postupně a do rozhodnutí soudců osobně zasahovaly komunistické špičky.
Za mříže putovali tři mládenci. Nejvyšší trest 15 měsíců si odseděl Karel „Kocour“ Havelka.
„Tenkrát nám to tak nepřipadalo, ale z dnešního pohledu to byla, řekl bych, klíčová akce. Kvůli Přešticím Magor (Ivan Martin Jirous) poprvé vyjádřil základní postuláty undergroundu. Tedy nezaplétat se s ďáblem establishmentu,“ říká Havelka.
„Čuňas“ dnes v ÚSTRu studuje procesy s undergroundem
Za mřížemi skončili také Miroslav Skalák a František Stárek řečený „Čuňas“. Dnes pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů, kde studuje procesy s undergroundem.
„Start policejního projektu, jak se obout do českého undergroundu, začal podle mého názoru skutečně v Přešticích,“ myslí si Stárek.
„Zkontrolovali tam 100 lidí, a když si projeli seznam, tak tam najednou měli hardcore českého undergroundu od Košic až po Aš,“ dodává Stárek.
Čtyřicet let po pamětihodné události se skoro všichni účastníci tehdejší akce sejdou v přeštickém klubu znovu. V pátek 18. prosince jim zahrají skoro všechny tehdejší kapely.