Přeštická přednáška před 40 lety odstartovala boj StB s undergroundem

Před 40 lety se v Přešticích u Plzně konala přednáška, která tehdejší tajné policii posloužila jako záminka pro první proces s československým undergroundem. V klubu na náměstí četl Ivan Martin Jirous svůj proslulý manifest o třetím hudebním obrození, hrály k tomu undergroundové kapely a občas někdo promluvil sprostě. To stačilo na obžalobu z výtržnictví a tři vlasatí mládenci skončili ve vykonstruovaném procesu za mřížemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Stárek zavzpomínal na svou první celu | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Odvezli mě na Bory, kde mě nechali asi tři hodiny sedět v cele. Nebylo to vůbec příjemné, zvlášť v první chvíli, kdy jsem vůbec nevěděla, o co jde,“ vzpomíná účastnice přednášky Jitka Hodačová na své zatčení, které proběhlo v dubnu příštího roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Ľubomíra Smatany o důsledcích přednášky v Přešticích pro československý underground

Výslechy a zatýkání totiž spustila Státní bezpečnost až tři měsíce po samotné akci. Oběti si vyšetřovatelé vybírali postupně a do rozhodnutí soudců osobně zasahovaly komunistické špičky.

Za mříže putovali tři mládenci. Nejvyšší trest 15 měsíců si odseděl Karel „Kocour“ Havelka.

„Tenkrát nám to tak nepřipadalo, ale z dnešního pohledu to byla, řekl bych, klíčová akce. Kvůli Přešticím Magor (Ivan Martin Jirous) poprvé vyjádřil základní postuláty undergroundu. Tedy nezaplétat se s ďáblem establishmentu,“ říká Havelka.

„Čuňas“ dnes v ÚSTRu studuje procesy s undergroundem

Za mřížemi skončili také Miroslav Skalák a František Stárek řečený „Čuňas“. Dnes pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů, kde studuje procesy s undergroundem.

„Start policejního projektu, jak se obout do českého undergroundu, začal podle mého názoru skutečně v Přešticích,“ myslí si Stárek.

„Zkontrolovali tam 100 lidí, a když si projeli seznam, tak tam najednou měli hardcore českého undergroundu od Košic až po Aš,“ dodává Stárek.

Čtyřicet let po pamětihodné události se skoro všichni účastníci tehdejší akce sejdou v přeštickém klubu znovu. V pátek 18. prosince jim zahrají skoro všechny tehdejší kapely.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme