Při opravě budovy v Terezíně se našly boty, fotky a další věci někdejších vězňů

Při opravě střechy domu v Dlouhé ulici v Terezíně našli jeho majitelé osobní věci vězňů, kteří v budově za druhé světové války bydleli. Na nález upozornil německý Spolek přátel a podporovatelů Terezína, který se této části historie věnuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezínský tábor byl jen zastávkou na cestě k smrti. Transport z Terezína do vyhlazovacích táborů na východě na cestě Bohušovicemi k nádraží (z knihy Město za mřížemi - dokumenty a fotografie)

Terezínský tábor byl jen zastávkou na cestě k smrti. Transport z Terezína do vyhlazovacích táborů na východě na cestě Bohušovicemi k nádraží (z knihy Město za mřížemi - dokumenty a fotografie) | Foto: Moderní dějiny

„Opravovala se střecha, vyměňoval se jeden trám z vazby, a tím se odhalila prostora, která byla jinak nepřístupná. A tam ty věci byly,“ přiblížil okolnosti nálezu ředitel Památníku Terezín Jan Munk.

Jednalo se například boty, fotografie, jmenovku od kufru nebo třeba vzácný tefilin. To je úryvek z Bible na pergamenovém svitku uložený v černé krabičce, kterou si zbožní Židé při modlitbách připevňují pomocí řemínku na paži a čelo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nálezu věcí upomínajících na lidi vězněné v Terezíně mluvil ředitel Památníku Terezín Jan Munk

Objekt, v němž se předměty našly, sloužil v letech 1942 až 1945 jako ubikace pro židovské vězně, komu přesně věci patřily, však lze zjistit jen velmi těžko. „V tom ghettu se lidé stěhovali velmi často a ty záznamy o tom, kde kdo bydlí, jsou velmi kusé,“ poznamenal Munk.

Podobné nálezy podle něj nejsou v Terezíně ojedinělé. A badatelé se navíc nespoléhají jen na náhodu.

„Pokračujeme systematicky. Samozřejmě naše možnosti jsou omezené tím, že většina těch lidí bydlela v domech, které jsou dnes soukromé, a kam samozřejmě přístup nemáme, respektive musíme se dohadovat s majiteli, kteří to ne vždy vidí rádi, aby se jim na půdě promenovali nějací historici,“ uvedl Munk.

Veronika Sedláčková, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme