Pro invazi v srpnu 1968 byl, navzdory legendám, i maďarský vůdce Kádár

Na dnešek připadá výročí srpnové okupace Československa z roku 1968. Podílela se na ní i maďarská armáda, i když menší měrou než Sověti. A maďarská média letos poukazují na některé méně známé okolnosti vpádu vojsk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Srpen 1968 - Prolomení barikád u Českého rozhlasu sovětskými okupanty, Praha, Vinohradská třída

Srpen 1968 - Prolomení barikád u Českého rozhlasu sovětskými okupanty, Praha, Vinohradská třída | Foto: Oldřich Bečvář

„Nejvyšší maďarský stranický a státní představitel János Kádár v polovině června 1968 pozdravuje soudruhy Dubčeka a Černíka i další účastníky shromáždění maďarsko-československého přátelství u příležitosti podpisu dvoustranné smlouvy o přátelství. Dokument platný na dalších 20 let měl podle Kádára historický význam.” Tento záznam z archivu odezněl včera v půlhodinovém dokumentárním programu hlavní stanice Maďarského rozhlasu Kossuth Radio.

Mnozí historikové potvrdili, že János Kádár nehrál při posuzování vojenské akce tak neutrální roli, a už vůbec nebyl proti ní, jak naznačují některé legendy. Kádárovi přidělilo sovětské vedení roli jakéhosi zprostředkovatele mezi Moskvou a Prahou, což se snažil i sehrát, avšak mimořádně ho zlobilo, že Alexander Dubček nebyl ochoten podepsat dokumenty o okupaci spojeneckými vojsky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Méně známé okolnosti invaze do Československa, s nimiž přišla maďarská média, zprostředkoval spolupracovník ČRo v Budapešti Gregor Martin Papucsek

Kádár na všech jednáních vůdců Varšavské smlouvy vyslovil s připravovanou vojenskou akcí souhlas, ačkoliv k tomu neměl posvěcení maďarského stranického politbyra. Historici v rozhlasovém dokumentu však uznávají, že Kádár se snažil naznačit československému vedení, co zemi čeká.

Když se po stranickém setkání 4. srpna v Bratislavě vrátil domů, v rozhovoru pro Maďarský rozhlas řekl, že i českoslovenští novináři se ho vyptávali, jak hodnotí bratislavský dokument. Odpověděl, že je to historický dokument, ačkoliv není jisté, zda ho v této chvíli každý pochopí. „ Ale kdo přemýšlí, ví, o co jde, a pochopí to, o týden či o měsíc, nebo později ... " Byla to narážka na chystanou vojenskou akci.

János Kádár | Foto: Romanian Communism Online Photo Collection

Rozsáhlou vzpomínku na události v osmašedesátém přinesl o víkendu deník Népszabadság z pera generála ve výslužbě a posledního totalitního ministra obrany Ference Kárpátiho.

Podle něj se československé vedení mohlo dozvědět o zahájení invaze již odpoledne 20. srpna, protože takovou informaci neznámý telefonující poskytl československému velvyslanectví - podle jiných zdrojů zpravodaji ČTK - v Budapešti.

O telefonátu se dozvěděli později i na ministerstvu obrany, odkud pravděpodobně tato důležitá informace unikla. Vyšetřovali to několik dní, ale identitu neznámého telefonujícího se dodnes nepodařilo odhalit.

Gregor Martin Papucsek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme