Švédsko 1:0 Norsko

Pro mnohé středoškoláky je 17. listopad 1989 neznámým pojmem

V té době ještě nebyli na světě, rok 1989 je pro ně 'pravěk'. I proto si ne všichni středoškoláci dnes vybaví, co vlastně byla takzvaná sametová revoluce. Letos v listopadu od ní uplyne 25 let. Mnohé školy se na významné výročí moderních dějin pečlivě připravují. Plánují besedy s pamětníky, přímými účastníky demonstrací nebo filmové projekce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti před sochou sv. Václava v listopadu 1989 | Foto: Jiří Venclík, Ústav pro studium totalitních režimů

„Neděle 15. ledna. V pátek jsem napsala test z autoškoly. Dneska jsme to chtěli oslavit koktejlem v cukrárně na Václaváku, ale tam se to jen hemžilo policajtama. Pak jsem se dozvěděla, že to byla vzpomínková akce na studenta Jana Palacha,“ napsala si v roce 1989 osmnáctiletá Ivana do svého deníku.

V něm velmi osobitě reflektovala poslední rok existence komunistického Československa: „Úterý 18. dubna. Už druhý den píšu referát o přestavbě socialistické společnosti, neboli perestrojce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro mnohé středoškoláky je 17. listopad 1989 neznámým pojmem. Školy proto k 25. výročí připravují různé vzpomínkové akce

Její zápisky zachytil v novém, unikátním čtyřicetiminutovém snímku Karel Strachota z nevládní neziskové organizace Člověk v tísni. „Její autentické deníkové záznamy jsou pak kombinovány s archivními materiály,“ popisuje autor filmu.

Jak se hroutila totalita očima středoškolačky, teď uvidí i studenti o 25 let později. Nezisková organizace pořádá pro stovky škol filmové projekce.

„Nejviditelnější akcí je Měsíc filmu na školách, který probíhá v listopadu. Na školách promítají nějaký film, který pojednává určitá témata z naší komunistické minulosti. Projekce je zpravidla doplněná besedou s hostem,“ přibližuje Strachota.

Listopad 1989, plakáty a letáky | Foto: Osobní archiv Jana Vodňanského

Samotné školy se na výročí také připravují, například pražské gymnázium Arabská.

„Pozveme do školy řadu významných osobností ze společensko-politického či vědeckého života. Vždycky přichází asi tak 20 opravdu významných osobností a žáci mají možnost s nimi pobesedovat,“ říká ředitelka Zděňka Hamhalterová a doplňuje:

„Určitě mezi nimi budou buď přímí účastníci, nebo ti, kteří se podíleli na polistopadovém vývoji. Určitě tam budou i nějací historici.“

Právě besedy s pamětníky jsou podle učitelů zásadní. Anketa Českého rozhlasu mezi středoškoláky totiž ukazuje, že ne všichni vědí, proč se na Václavském náměstí před čtvrtstoletím cinkalo klíči:

Řekni mi něco o listopadu 89. Co se stalo?
„Já nevím.“
S jakou událostí se to pojí?
„No tak s komunismem, že jo.“
A co se stalo?
„Komunisti přišli o moc?“
Čím odstartovala sametová revoluce?
„Nezapálil se Palach?"
Kdo odstartoval sametovou revoluci?
„Palach?“

Další z pražských škol, Gymnázium Jaroslava Heyrovského pozve na debaty tehdejšího studentského vůdce Šimona Pánka. Stejně tak studenti uvidí i výstavu fotografií, dokumentů a sami budou sestavovat vzpomínky svých rodičů a pamětníků.

Petra Benešová, Dominika Bártová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme