Proč zmizela americká megafauna

Dvě studie z poslední doby ukazují, že na příčinách vymizení severoamerické megafauny před 13 000 let se vědci zřejmě ještě dlouho neshodnou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mamut srstnatý (Mammuthus primigenius)

Mamut srstnatý (Mammuthus primigenius) | Foto: Dover books

Před týdnem jsme informovali o výsledcích studie, které prakticky vylučovaly možnost, že by zánik mamutů, mastodontů, obrovských lenochodů a dalších příslušníků mohla zavinit náhlá katastrofická událost. Vědci z Wisconsinské univerzity došli k závěru, že populace těchto velkých býložravců začaly klesat už tisíce let před tím, než severoamerický kontinent utrpěl údajný zásah komety a než se na něj dostali lovci z kultury Clovis. Tím také studie očišťovala naše předky od podezření, že mají zánik megafauny na svědomí.

Výsledky další zveřejněné vědecké práce tomu ale odporují. Dvojice vědců z Univerzity ve Wyomingu studovala chronologii vymírání v pozdním pleistocénu (před 40 až 10 tisíci let), během kterého ze Severní Ameriky zmizelo 35 živočišných rodů. Navzdory nekompletním fosilním záznamům došli k závěru, že chronologie víc odpovídá náhlému zániku druhů před 13,8 až 11,4 tisíci let, než pozvolnému vymírání. Jako možnou příčinu vyhnutí megafauny vědci uvádějí jak nadměrný lov ze strany lidí z kultury Clovis, tak impaktovou událost a s ní související změny klimatu.

Model kostry mastodonta | Foto: University of Michigan

Zdroj: ScienceDaily, PNAS

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme