Proti Messimu jsem byl čičmunda, říká hvězda MS 1962 Josef Masopust

Už za devět dní začne fotbalové mistrovství Evropy v Polsku a na Ukrajině a zároveň na dnešní den připadá také jedno kulaté fotbalové jubileum. Přesně před padesáti lety začalo v Chile mistrovství světa, na kterém podceňovaní Čechoslováci získali stříbrné medaile. My teď spojíme obě témata do jednoho. Navštívili jsme totiž vůdčí osobnost kolektivu vicemistrů světa z Chile a největší žijící autoritu českého fotbalu Josefa Masopusta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Masopust, bývalý fotbalový reprezentant | Foto: Alžběta Švarcová

První český držitel Zlatého míče sedí ve smluvený čas na smluveném místě a dokazuje, že mu ani v jednaosmdesáti letech nepřestalo chutnat pivo, které si rád dopřával i v časech největší slávy. Objednává si třetinku, aby si prý před vystoupením na mikrofon promazal hlasivky.

Po loňských oslavách osmdesátin, kdy přijímal na různé akce jedno pozvání za druhým, se cítil velmi unavený. Nedávno se vrátil z lázeňského pobytu v Teplicích, ale i tak se těší, až odezní také nynější připomínky padesáti let od chilského šampionátu. V jejich rámci plánuje i náročnou cestu do Brazílie a pak už by se rád uchýlil do ústraní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proti Messimu jsem byl čičmunda, říká hvězda MS 1962 Josef Masopust

„S radostí žiju na chalupě, když mi to možnosti dovolí. Velmi často jsem odvolaný na nějakou akci. Samo sebou je jich hodně, ale když jsou to takovéhle příležitosti, tak nerad odmítám,“ říká Josef Masopust.

Pro obranu jsem toho moc neudělal

O slavných momentech své kariéry musí vyprávět často. Ale s chutí hovoří také o svých fotbalových slabinách.

„Musím říct, že pro obranu jsem moc neudělal. Oni to všichni věděli, tak mě ničím nezatěžovali. Akorát mi říkali: ,Pepíku, musíš taky zpátky. Vyplnit prostor´.“ Masopust v Chile platil za největší československou hvězdu, ovšem míra obletování fanoušky a novináři byla s dnešní dobou nesrovnatelná.

„Třeba případ Messi, nebo Drogba, to se nedá přirovnat. To jsem byl čičmunda,“ usmívá se fotbalová legenda. Platí to i ve srovnání se současnými reprezentanty, ze kterých se Josefu Masopustovi stylem hry a přínosem pro mužstvo nejvíce podobá Tomáš Rosický.

Rosického omezují zdravotní problémy

„Předpoklady pro to rozhodně má. Jsme oba stejné krevní skupiny, ale další věc je jeho zdravotní stav. Tomáš kdyby byl zdravotně, tak jako byl Sváťa Pluskal, tak je to fantastický fotbalista. Ale je strašně moc pronásledovaný takovými věcmi, které ho omezují, aby podal hodnotný výkon a aby ho podával vícekrát za sebou,“ myslí si Masopust, ovšem jeho nezajímá jen Rosický, ale celý český národní tým.

„Fandím jim, budu jim držet palce a přál bych si, aby ten náš fotbal zase něco takového prodělal, ale bude to tvrdé. Každopádně ta naše skupina je hratelná,“ říká Josef Masopust, kterého můžete spolu s jeho tehdejšími spoluhráči slýchat v naší obsáhlé sérii příspěvků k výročí padesáti let od mistrovství světa v Chile.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme