Prsten Napoleonovy manželky Josefíny bude mít nového majitele

Ve Fontainebleau nedaleko Paříže se dnes draží zásnubní prsten, který dal Napoleon Bonaparte své budoucí ženě Josefíně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Napoleon Bonaparte | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

I když je prsten na první pohled jednoduchý, tvoří ho pouze dva kameny a tenká zlatá obroučka, nového majitele může přijít na velkou částku. Podle odhadu by se mohl prodat až za 12 tisíc eur, tedy asi 300 tisíc korun.

Když se Napoleon zasnoubil s vdovou, která má navíc dvě děti, jeho rodina nebyla nadšená. Cílevědomý voják si však šel za svým cílem.

„Byl nesmírně aktivní, takže si pravděpodobně našel jeden volný večer mezi dvěma válečnými taženími, aby prsten své budoucí ženě předal,“ připomíná znalec aukční síně Jean-Christophe Chataignier.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aukci Napoleonova prstenu sleduje Jitka Malá

Ihned po zasnoubení se Napoleon vydal zpět na bojiště. Prsten tak zůstal Josefíně jako připomínka slibu, který se změnil ve skutečnost v roce 1796.

„Josefína s Napoleonem se brzy stali zámožnými, ale prsten si zřejmě nechala, protože se později dostal až k Napoleonovi III.,“ zmiňuje Chataignier.

Manželství jim ale vydrželo jen do roku 1810. Josefína císaři, který potřeboval dědice, nedokázala porodit žádné dítě a jejich manželství se rozpadlo.

Jitka Malá, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme