Prvně se v Česku lyžovalo v Praze a Krkonoších

První lyže v Čechách zřejmě získal velký propagátor nových sportů Josef Rössler, když si pro bruslařský spolek objednával v Norsku a Švédsku novou výstroj. K jeho velkému překvapení mu firma Heyde poslala vedle obrázků bruslí také první dva páry lyží. Ty pak spolu s bratrem Karlem 5. ledna roku 1887 v Praze vyzkoušeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud chcete letos vyrazit na hory, je nejvyšší čas si zakoupit zájezd | Foto: Radana Schaeferová

Podle krkonošských kronik prvními lyžaři u nás nebyli bratři Rösslerové, ale už o sedm let dříve synové rady Krauseho, kteří podnikli výstup k Petrově boudě, kde už se kolem roku 1880 lyžovalo.

Podle ředitele Krkonošského muzea v Jilemnici Jana Luštince není známo, kdo si první lyže přivezl:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Dopoledního Radiožurnálu byl ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec

„Lyže pronikaly nejprve jako kuriozita. Lyžování se začalo rozvíjet současně v německém a českém prostředí kolem roku 1887. První lyžařský náraz byl u nás velmi silný. Přichází jednak přes Prahu a jednak přes Jilemnici, hraběte Harracha, ale to až o pět let později.

Lesní správa hraběte Jana Harracha dala pokyn, aby podle dovezených vzorů byly vyrobeny lyže místní výroby, což se po určitých nesnázích podařilo, a tím se lyže zlevnily. Stály polovinu než lyže z dovozu. To zapříčinilo obrovský lyžařský boom, který zasáhl nejen praktické lyžování , ale i lyžování jako sport.

V Krkonošském muzeu v Jilemnici mají v expozici nejstarší lyže v České republice. Jsou z roku 1893 nebo 1894.

Krkonošské muzeum v Jilemnici | Foto: Krkonošské muzeum Jilemnice

„Jsou zajímavé tím, že jedna lyže je vyrobena v Krkonoších a druhá pochází od firmy z Vídně. Zřejmě byla nějakým způsobem poškozena, a proto byla doplněna. Ale máme tady i jiné kuriozity - například lyže vyrobené z dužin sudu, protože zájem o lyžování byl veliký a zdaleka ne každému, zejména dětem, byly lyže dostupné,“ dodává ředitel muzea Jan Luštinec.

Lenka Šumová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme