Prvně se v Česku lyžovalo v Praze a Krkonoších

První lyže v Čechách zřejmě získal velký propagátor nových sportů Josef Rössler, když si pro bruslařský spolek objednával v Norsku a Švédsku novou výstroj. K jeho velkému překvapení mu firma Heyde poslala vedle obrázků bruslí také první dva páry lyží. Ty pak spolu s bratrem Karlem 5. ledna roku 1887 v Praze vyzkoušeli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud chcete letos vyrazit na hory, je nejvyšší čas si zakoupit zájezd

Pokud chcete letos vyrazit na hory, je nejvyšší čas si zakoupit zájezd | Foto: Radana Schaeferová

Podle krkonošských kronik prvními lyžaři u nás nebyli bratři Rösslerové, ale už o sedm let dříve synové rady Krauseho, kteří podnikli výstup k Petrově boudě, kde už se kolem roku 1880 lyžovalo.

Podle ředitele Krkonošského muzea v Jilemnici Jana Luštince není známo, kdo si první lyže přivezl:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Dopoledního Radiožurnálu byl ředitel Krkonošského muzea v Jilemnici Jan Luštinec

„Lyže pronikaly nejprve jako kuriozita. Lyžování se začalo rozvíjet současně v německém a českém prostředí kolem roku 1887. První lyžařský náraz byl u nás velmi silný. Přichází jednak přes Prahu a jednak přes Jilemnici, hraběte Harracha, ale to až o pět let později.

Lesní správa hraběte Jana Harracha dala pokyn, aby podle dovezených vzorů byly vyrobeny lyže místní výroby, což se po určitých nesnázích podařilo, a tím se lyže zlevnily. Stály polovinu než lyže z dovozu. To zapříčinilo obrovský lyžařský boom, který zasáhl nejen praktické lyžování , ale i lyžování jako sport.

V Krkonošském muzeu v Jilemnici mají v expozici nejstarší lyže v České republice. Jsou z roku 1893 nebo 1894.

Krkonošské muzeum v Jilemnici | Foto: Krkonošské muzeum Jilemnice

„Jsou zajímavé tím, že jedna lyže je vyrobena v Krkonoších a druhá pochází od firmy z Vídně. Zřejmě byla nějakým způsobem poškozena, a proto byla doplněna. Ale máme tady i jiné kuriozity - například lyže vyrobené z dužin sudu, protože zájem o lyžování byl veliký a zdaleka ne každému, zejména dětem, byly lyže dostupné,“ dodává ředitel muzea Jan Luštinec.

Lenka Šumová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme