První Evropané žili bez ohně

Nejméně 400 000 let. Tak dlouhou dobu zřejmě strávili neandrtálci a jejich předkové v mrazivé Evropě bez možnosti ohřát se u ohně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oheň

Oheň | Foto: Fotobanka stock.xchng

Mezi klíčové technologické inovace lidské evoluce patří vynález kamenných nástrojů a užívání ohně. Experti se shodují na tom, že výroba kamenných nástrojů začala asi před 2,5 miliony lety, ale o době ovládnutí ohně se stále diskutuje. Někteří vědci tuto událost kladou už do doby před téměř 2 miliony lety. Pro jiné ovládnutí ohně logicky představuje faktor, bez kterého by člověk nemohl opustit Afriku a vydat se do mrazivé Evropy a Střední Asie. Nová studie však naznačuje, že první Evropané přežívali evropské zimy bez ohně.

Nizozemsko-americká dvojice vědců hledala důkazy o používání ohně na 141 evropských nalezištích z doby před 1,2 miliony až 35 000 lety. Doklad o používání a udržování ohně představuje jak spálené dřevo, tak spálené kosti a kameny či sedimenty, které prošly vysokými teplotami. Solidní důkazy – za které považovali nejméně dva typy dokladů užívání ohně – vědci nacházeli pouze na nalezištích z doby před 400 000 lety a mladší. Je pravděpodobné, že k příležitostnému užívání ohně získaného například při požárech docházelo mnohem dříve, ale to nebylo skutečné ovládnutí ohně. Lidmi, kteří se oheň naučili rozdělávat, udržovat i přenášet, byli neandrtálci, jejichž předkové (bez znalosti ohně) do Evropy dorazili asi před 800 000 lety.

Zdroj: PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme