První světovou válku vyhlásil telegram, kopii vystaví od dubna na zámku Buchlovicích

První světová válka začala v roce 1914 telegramem, který Rakousko-Uhersko poslalo srbské vládě. Telegram napsal tehdejší ministr zahraničí Leopold Berchtold, tehdy majitel zámku v Buchlovicích a rovněž buchlovského hradu. Unikátní telegram je od prosince loňského roku zapsaný na seznamu UNESCO. Fotokopii telegramu si zájemci budou moci od dubna prohlédnout na někdejším Berchtoldově zámku v Buchlovicích.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Historické telegramy (ilustrační foto)

Historické telegramy (ilustrační foto) | Foto: Comstock Images

O zapsání telegramu na seznam světového dědictví UNESCO požádal srbský státní archív. „Je to prakticky první telegram v historii, kterým byla vyhlášena válka,“ připomíná šéf pro moravské hrady a zámky Jan Slezák.

Obsah Berchtoldova telegramu Srbsko v roce 1914 nepřekvapil. Bělehrad vyhlášení války očekával.

„Telegram byla vlastně reakce na nesplnění ultimáta, které vydalo Rakousko-Uhersko vládě srbského království. Byl to francouzsky psaný telegram, ve kterém bylo stručné sdělení, z důvodu nesplnění ultimáta, na které jste měli přistoupit do určité hodiny a odmítnutím splnění těchto požadavků vám Rakousko-Uherská monarchie vyhlašuje válku,“ parafrázuje historik Michal Konečný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kopie telegramu, kterým byla poprvé v historii vyhlášena válka, bude od dubna k vidění v Buchlovicích. Více prozradí reportáž Pavla Sedláčka

Leopold Berchtold působil jako ministr zahraničí Rakouska-Uherska v letech 1912 až 1915. Vlastně o funkci nestál, ale o nástupnictví ho na smrtelné posteli požádal jeho předchůdce Alois Lexa von Aehrenthal.

„Žádal Berchtolda, aby po něm převzal ministerstvo zahraničních věcí, které mělo velmi radikální politickou linii. Zejména vůči Srbsku, které si dělalo jisté ambice na Balkánském poloostrově," podotýká Konečný. Tehdejší agresivní zahraniční politika Rakousko-Uherska prý ale nekorespondovala s pověstí, kterou měl Leopold Berchtold ve vyšších kruzích.

Leopold Berchtold, jako ministr zahraničí, který poslal do války statisíce vlastně budoucích československých občanů, nemohl být podle historika Michala Konečného první republikou vnímaný pozitivně. Zemřel v roce 1942. Pohřben byl v kapli svaté Barbory, v rodinné hrobce nedaleko buchlovského hradu.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme