První ze dvou věží Karlova mostu se otevírá turistům. Druhá zůstává zatím zavřená

Říká se jim strážkyně Karlova mostu a obě jsou považovány za jedny z nejkrásnějších gotických staveb Evropy. O mostecké věže se od minulého měsíce stará Muzeum hlavního města Prahy. Zatímco Staroměstská věž je už otevřená, o osudu Malostranské věže se teprve rozhoduje. Napadla ji dřevokazná houba a vedení muzea se ji pokusí zpřístupnit v létě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karlův most | Foto: Milena Píchová

Vstupní brány na Karlův most spravovala čtyři roky soukromá společnost a podle vedení pražské radnice jejich péče nebyla dostatečná.

Na gotických stěnách uvnitř věže byly malůvky od sprejerů a různé podpisy návštěvníků, schody byly zanesené od soli. A potvrzují to i slova památkáře Ondřeje Šefců, který teď nově s Muzeem hlavního města plánuje stálou expozici pro Staroměstskou věž.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální stav věží Karlova mostu se zajímala redaktorka Michaela Vetešková

„V tuto chvíli jsou mostecké věže vyklizené. Připravuje se jednak provizorní zjednodušená expozice, která by měla sloužit pro informace návštěvníků o tom, co ty věže vlastně obnášejí, jak jsou staré a podobně a následně se připravuje taková plnohodnotná expozice, která by měla být založena na autentických exponátech,“ vysvětluje.

Ondřej Šefců napsal několik knížek o historii Karlova mostu a myslí si, že turisté sice obdivují krásu a význam mostu, ale například Staroměstskou věž přehlížejí.

„To je unikátní stavba jak v kontextu Prahy, tak, dá se říct, v evropském měřítku. A i když lidé se tam zastavují a dívají se na východní průčelí, tak by bylo určitě moc dobře, kdyby byl někde prostor, kde by si mohli uvědomit hodnotu té výzdoby,“ myslí si Šefců.

Co běžný divák nevidí

Autorem výzdoby je stavitel Karlova mostu i svatovítské katedrály Petr Parléř. „V tom zpracování těch plastik je nejen tedy poselství, Karel IV., Václav IV., svatý Vít a tak dále, ale je tam zakleta spousta dalších motivů, které jsou zpracovány jako na katedrálách,“ popisuje Šefců a dodává:

„Tedy nevidíte je z běžného úhlu pohledu, nejsou určeny pro běžného diváka. A my si myslíme, že by bylo dobré i tomu běžnému divákovi, který bude stoupat na tu věž, poskytnout takovou srozumitelnou informaci.“

Na výstavě o historii a podobě mosteckých věží budou hlavně originální kousky z depozitářů muzea, ale otevřená bude až za několik měsíců.

Věže provozovala společnost, kterou vlastní bratr neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty. Ta získala zakázku na jejich správu od Pražské informační služby v roce 2009. Platila za to městu ročně 55 milionů korun. Vedení města už loni společnosti smlouvu vypovědělo.

Michaela Vetešková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme