První žena zavražděného švédského premiéra Palmeho se exkluzivně vyjádřila pro Český rozhlas

Atentát na švédského premiéra Olofa Palmeho zůstává i po 25 letech záhadou. Český rozhlas 6 v neděli přinese padesátiminutový dokument o tom, jaký vztah měl k někdejšímu Československu dlouholetý švédský premiér Olof Palme, který byl zavražděn v roce 1986. Autorce zmíněného pořadu Daniele Vrbové poslala krátkou vzpomínku na tohoto politika Palmeho první žena Jelena, kterou si v roce 1949 vzal, aby ji dostal z komunistické země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olof Palme | Foto: CC BY-SA 3.0

Paní Jelena se k této události nikdy nevyjádřila a rozhovory se švédskými, českými nebo jakýmikoli jinými novináři odmítá.

Původním jménem Jelena Rennerová, poté Jelena Palme a nyní Jelena Zetterström dnes žije poblíž Stockholmu. Zájmu veřejnosti a novinářů ve Švédsku se stranila vždy. I v dopise pro Český rozhlas nejprve zdůraznila, že rozhovory zásadně nedává. Poté ale připojila malou vzpomínku:

„Pomoc lidem v nouzi nebylo pro Olofa Palme něco mimořádného, úplně naopak. Od mládí se uměl vžít a angažovat se jak pro jednotlivce, tak národy žijící pod útlakem. Byl spokojen, mohl-li pozitivně zasáhnout.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniela Vrbová z Českého rozhlasu 6 získala exkluzivní vyjádření první manželky švédského premiéra Olofa Palmeho nyní Jelena Zetterström

Jelena Rennerová pocházela z právnické a politicky aktivní rodiny. Její otec byl poradce Karla Kramáře, prvního premiéra samostatného Československa a předsedy Národní demokracie. Její bratr Jan sympatizoval spíše s lidovci. Vedl Klub lidových akademiků, což byla po válce jediná nesocialistická studentská organizace. Aktivně vystupoval proti únorovému puči v roce 1948, a kvůli tomu musel krátce nato uprchnout do Paříže.

Fingované manželství

Přes studentské organizace se do Prahy dostal i Olof Palme. Poprvé přijel v roce 1949, zajímalo ho zasedání Mezinárodního svazu studentstva. Ve studentském prostředí potkal i Jelenu, říká švédský historik Henrik Berggren.

Zřejmě je seznámil společný známý ze Švédska. Jelena ho provedla Prahou, pozvala ho i domů ke své matce, povečeřeli v pražských restauracích a všichni byli tímto mladým mužem ohromeni. Byl to intelektuál, ale současně byl velmi empatický a rozhořčený tím, co tu komunisté provedli. Byl to aktivista a už z domova byl zvyklý pomáhat lidem v nouzi z represivních politických režimů.“

Pamětní deska na místě, kde byl zastřelen Olof Palme | Foto: Daniela Vrbová

Henrik Berggren vydal v roce 2010 oceňovanou, skoro sedmisetstránkovou biografii Olofa Palmeho. Ocenila ji i sama Jelena Palme, dnes tedy Zetterström. Přestože nemluví ani s historiky, uvolila se napsat Henriku Berggrenovi krátký odstavec o tom, jak proběhl sňatek.

„Manželství uzavřeli korespondenčně, Palme byl zrovna na konferenci v Londýně. Zrovna se tam rozebíralo, jak bojovat proti komunistům ve vedení studentského svazu, když bylo manželství schváleno. Jelena odjela z Československa do Švédska.“

Nápad uzavřít fingované manželství zřejmě dostala Jelenina matka, která se bála, že by Jelena mohla mít po bratrově emigraci v Československu problémy. Dceru přinutila, aby sympatickému Švédovi napsala. Více podrobností není známo. Ani Henrik Berggren nedostal možnost položit Jeleně Zetterström otázky.

Manželství bylo rozvedeno v roce 1952. Olof Palme se znovu oženil a Jelena Palme se znovu vdala. Zůstala ale rodinnou přítelkyní a dodnes se přátelí s vdovou po Olofu Palmem, Lisbeth. Olof Palme byl zastřelen v roce 1986 neznámým útočníkem v centru Stockholmu.

Jak to bylo s jeho fingovaným prvním manželstvím by tedy dnes mohla říct už jen Jelena Zetterström. Nezdá se však, že by o to měla zájem.

Více o Olofu Palmem a jeho zvláštně silném vztahu k Československu si můžete poslechnout v pořadu Téma na Českém rozhlase 6, tuto neděli ve 20 hodin 10 minut.

Daniela Vrbová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru