První žena zavražděného švédského premiéra Palmeho se exkluzivně vyjádřila pro Český rozhlas

Atentát na švédského premiéra Olofa Palmeho zůstává i po 25 letech záhadou. Český rozhlas 6 v neděli přinese padesátiminutový dokument o tom, jaký vztah měl k někdejšímu Československu dlouholetý švédský premiér Olof Palme, který byl zavražděn v roce 1986. Autorce zmíněného pořadu Daniele Vrbové poslala krátkou vzpomínku na tohoto politika Palmeho první žena Jelena, kterou si v roce 1949 vzal, aby ji dostal z komunistické země.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olof Palme

Olof Palme | Foto: CC BY-SA 3.0

Paní Jelena se k této události nikdy nevyjádřila a rozhovory se švédskými, českými nebo jakýmikoli jinými novináři odmítá.

Původním jménem Jelena Rennerová, poté Jelena Palme a nyní Jelena Zetterström dnes žije poblíž Stockholmu. Zájmu veřejnosti a novinářů ve Švédsku se stranila vždy. I v dopise pro Český rozhlas nejprve zdůraznila, že rozhovory zásadně nedává. Poté ale připojila malou vzpomínku:

„Pomoc lidem v nouzi nebylo pro Olofa Palme něco mimořádného, úplně naopak. Od mládí se uměl vžít a angažovat se jak pro jednotlivce, tak národy žijící pod útlakem. Byl spokojen, mohl-li pozitivně zasáhnout.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniela Vrbová z Českého rozhlasu 6 získala exkluzivní vyjádření první manželky švédského premiéra Olofa Palmeho nyní Jelena Zetterström

Jelena Rennerová pocházela z právnické a politicky aktivní rodiny. Její otec byl poradce Karla Kramáře, prvního premiéra samostatného Československa a předsedy Národní demokracie. Její bratr Jan sympatizoval spíše s lidovci. Vedl Klub lidových akademiků, což byla po válce jediná nesocialistická studentská organizace. Aktivně vystupoval proti únorovému puči v roce 1948, a kvůli tomu musel krátce nato uprchnout do Paříže.

Fingované manželství

Přes studentské organizace se do Prahy dostal i Olof Palme. Poprvé přijel v roce 1949, zajímalo ho zasedání Mezinárodního svazu studentstva. Ve studentském prostředí potkal i Jelenu, říká švédský historik Henrik Berggren.

Zřejmě je seznámil společný známý ze Švédska. Jelena ho provedla Prahou, pozvala ho i domů ke své matce, povečeřeli v pražských restauracích a všichni byli tímto mladým mužem ohromeni. Byl to intelektuál, ale současně byl velmi empatický a rozhořčený tím, co tu komunisté provedli. Byl to aktivista a už z domova byl zvyklý pomáhat lidem v nouzi z represivních politických režimů.“

Pamětní deska na místě, kde byl zastřelen Olof Palme | Foto: Daniela Vrbová

Henrik Berggren vydal v roce 2010 oceňovanou, skoro sedmisetstránkovou biografii Olofa Palmeho. Ocenila ji i sama Jelena Palme, dnes tedy Zetterström. Přestože nemluví ani s historiky, uvolila se napsat Henriku Berggrenovi krátký odstavec o tom, jak proběhl sňatek.

„Manželství uzavřeli korespondenčně, Palme byl zrovna na konferenci v Londýně. Zrovna se tam rozebíralo, jak bojovat proti komunistům ve vedení studentského svazu, když bylo manželství schváleno. Jelena odjela z Československa do Švédska.“

Nápad uzavřít fingované manželství zřejmě dostala Jelenina matka, která se bála, že by Jelena mohla mít po bratrově emigraci v Československu problémy. Dceru přinutila, aby sympatickému Švédovi napsala. Více podrobností není známo. Ani Henrik Berggren nedostal možnost položit Jeleně Zetterström otázky.

Manželství bylo rozvedeno v roce 1952. Olof Palme se znovu oženil a Jelena Palme se znovu vdala. Zůstala ale rodinnou přítelkyní a dodnes se přátelí s vdovou po Olofu Palmem, Lisbeth. Olof Palme byl zastřelen v roce 1986 neznámým útočníkem v centru Stockholmu.

Jak to bylo s jeho fingovaným prvním manželstvím by tedy dnes mohla říct už jen Jelena Zetterström. Nezdá se však, že by o to měla zájem.

Více o Olofu Palmem a jeho zvláštně silném vztahu k Československu si můžete poslechnout v pořadu Téma na Českém rozhlase 6, tuto neděli ve 20 hodin 10 minut.

Daniela Vrbová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme