Ptačí gigant byl současníkem dinosaurů

Po boku asijských dinosaurů žil pták větší než člověk. Vypadal jako pštros nebo obrovský albatros.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kostra dinosaura Stegoceras validum, Royal Tyrrell Museum, Alberta, Kanada

Kostra dinosaura Stegoceras validum, Royal Tyrrell Museum, Alberta, Kanada | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.0, Sebastian Bergmann

Před 80 miliony let patřil svět dinosaurům a savci a ptáci, kteří se jim pletli pod nohama, dorůstali jen malých rozměrů. Zvětšovat se měli začít až poté, co neptačí dinosauři vyhynuli při velkém vymírání před 65 miliony let. Výjimkou byl například francouzský Gargantuavis philonois ze svrchní křídy, který dorůstal velikosti pštrosa. Nově objevená fosilie však naznačuje, že ptačí giganti žijící bok po boku s dinosaury mohli být častějším jevem, než se dosud zdálo.

Paleontologové z Portsmouthské univerzity popsali nový ptačí druh, který dostal jméno Samrukia nessovi. Fragmenty jeho spodní čelisti staré asi 80 milionů let se našly na jihu Kazachstánu. Na jejich základě paleontologové určili, že se jedná o nový druh archaického ptáka s hmotností kolem 11 kg a délkou lebky asi 30 cm. O tvaru jeho těla mohou zatím jen spekulovat, ale nabízejí se dvě možné verze. První z nich je létající pták podobný albatrosům, jehož rozpětí křídel by dosahovalo 4 metrů. Druhou alternativou je nelétavý „pštros“, který by se svou výškou mezi 1,8 a 3 metry vyrovnal evropskému druhu Gargantuavis.

Není také jisté, jestli byl Samrukia nessovi dravec, býložravec či všežravec, protože na dolní čelisti nejsou patrné známky potravní specializace. Jeho život však pravděpodobně ohrožovali draví dinosauři včetně tyranosaurů a dromaeosaurů, kteří žili ve stejné oblasti.

Zdroj: Biology Letters

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme