Původ pojmenování Sixtinské kaple je třeba hledat v římských katakombách

Tisíce objektivů fotoaparátů a kamer budou od dneška zaostřeny na střechu Sixtinské kaple ve Vatikánu. Tam se odpoledne sejde 115 kardinálů a jeden z nich opustí kapli jako papež. Vysvětlení, proč se kaple jmenuje Sixtinská, je však třeba hledat v římských katakombách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Římské katakomby

Římské katakomby | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Sixtinskou kapli nechal postavit na místě papežské kaple Sixtus IV. v roce 1477. Byla to pocta předchůdci Sixtovi II., který zahynul rukou Římanů v době pronásledování křesťanů.

„Toto je místo, kde císař Valerián II. nechal setnout hlavu Sixtovi II. To bylo v roce 230,“ vysvětluje salesiánský mnich Alex.

V papežské kobce, v římských katakombách několik metrů pod zemí, bylo pochováno devět prvních papežů, kteří ještě byli biskupy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do římských katakomb se vydal zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

Titul papež se začal používat až od 5. století. Prvním nositelem tohoto titulu byl Marcellino.

Pohřbívání papežů v katakombách mělo praktický význam. „Císařové se pokoušeli zlikvidovat nejen představitele církve, ale i jejich těla. Říká se, že tady byli pohřbeni i svatí Pavel a Petr, ale to jsou jenom legendy. Pravdou je, že toto místo bylo tajné,“ říká Alex.

Systém katakomb – pohřebišť pod zemí – má několik pater. Jsou to úzké koridory s otvory vytesanými v sopečném prachu. Tady se také ukrývali první křesťané.

Není ovšem pravdou, že by tam žili, protože v tufu se žít nedá kvůli ohrožení dýchacího systému. Přicházeli proto vždy jen na několik dní v těch nejhorších chvílích a potom zase vycházeli na povrch.

„Křesťané byli pronásledování téměř tři sta let různými císaři v různých dobách. A to se také odrazilo v tradicích. Velký pátek papežové necelebrují ve Vatikánu, ale v Koloseu, protože tam křesťany házeli dravé zvěři,“ dodává mnich Alex.

Začíná volba papeže. Kardinálové ji zahájí společnou mší

Číst článek

Během letošních velikonočních svátků by už tyto ceremoniály měl vést nový papež.

Konkláve | Foto: Michal Jindra

Martin Dorazín, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme