Rádio Svobodná Evropa vysílá už 60 let

V bavorském hlavním městě dnes začíná konference s názvem "Hlasy Svobody", která připomíná 60. výročí rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Československo bylo jednou z pětice států, kam se začal rádiový signál šířit, ale i rušit typickým lomozem nazývaným moskevské boogie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova, kde bylo zahájeno první vysílání RFE v roce 1951 v Mnichově | Foto: Ivana Chmel Denčevová

"Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa..." Tak právě touhle větou začínalo v Mnichově před šedesáti lety vysílání stanice, která si zakrátko získala pozornost nejenom běžných posluchačů v našich zemích, ale i komunistických úřadů.

Přehrát

00:00 / 00:00

60. výročí začátku vysílaní Rádia Svobodná Evropa připomněl Daniel Raus

Po pádu komunistického režimu působil ve Svobodné Evropě i Daniel Raus, pověřený šéfredaktor Českého rozhlasu 6. Ve Světě o deváté připomněl, že síla Svobodné Evropy byla v postoji, v nezávislosti, která v té době u nás neexistovala.

„Za největší chybu lze považovat falešnou informaci o smrti studenta Martina Šmída. Z novinářského hlediska to bylo špatně, ale spustilo to celou lavinu,“připomněl Raus vysílání v listopadových dnech 1989.

Podle něho se zaměření Svobodné Evrop lišilo od zbytku amerických médií filozofií. „Zahraniční vysílání amerických médií se zaměřovalo na informace o USA, americké kultuře a způsobu života. Ve Svobodné Evropě byla exilová žurnalistiky, byli tam exiloví lidé.“

„Kdyby tehdy někdo řekl, že Svobodná Evropa bude vysílat i po 60 letech, tak by to považovali za šílenství. Tehdy se předpokládalo, že komunismus padne rychle - a to vysílání je jen na pár let, že je to krátkodobá záležitost,“ poznamenal Raus a připomněl, že také přišlo 11. září 2001 a válka proti terorismu.

V ní toto médium stále plní svou roli v cestě k demokracii v zemích, kam Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda vysílá.

Mnoho článků, fotografií a dalších dokumentů o rozhlasové stanici Svobodná Evropa naleznete na našeich speciálních stránkách k jejímu 60. výročí.

Milan Kopp, Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme