Rádio Svobodná Evropa vysílá už 60 let

V bavorském hlavním městě dnes začíná konference s názvem "Hlasy Svobody", která připomíná 60. výročí rozhlasové stanice Svobodná Evropa. Československo bylo jednou z pětice států, kam se začal rádiový signál šířit, ale i rušit typickým lomozem nazývaným moskevské boogie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova, kde bylo zahájeno první vysílání RFE v roce 1951 v Mnichově

Budova, kde bylo zahájeno první vysílání RFE v roce 1951 v Mnichově | Foto: Ivana Chmel Denčevová | Zdroj: Český rozhlas

"Volá hlas svobodného Československa, rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa..." Tak právě touhle větou začínalo v Mnichově před šedesáti lety vysílání stanice, která si zakrátko získala pozornost nejenom běžných posluchačů v našich zemích, ale i komunistických úřadů.

Přehrát

00:00 / 00:00

60. výročí začátku vysílaní Rádia Svobodná Evropa připomněl Daniel Raus

Po pádu komunistického režimu působil ve Svobodné Evropě i Daniel Raus, pověřený šéfredaktor Českého rozhlasu 6. Ve Světě o deváté připomněl, že síla Svobodné Evropy byla v postoji, v nezávislosti, která v té době u nás neexistovala.

„Za největší chybu lze považovat falešnou informaci o smrti studenta Martina Šmída. Z novinářského hlediska to bylo špatně, ale spustilo to celou lavinu,“připomněl Raus vysílání v listopadových dnech 1989.

Podle něho se zaměření Svobodné Evrop lišilo od zbytku amerických médií filozofií. „Zahraniční vysílání amerických médií se zaměřovalo na informace o USA, americké kultuře a způsobu života. Ve Svobodné Evropě byla exilová žurnalistiky, byli tam exiloví lidé.“

„Kdyby tehdy někdo řekl, že Svobodná Evropa bude vysílat i po 60 letech, tak by to považovali za šílenství. Tehdy se předpokládalo, že komunismus padne rychle - a to vysílání je jen na pár let, že je to krátkodobá záležitost,“ poznamenal Raus a připomněl, že také přišlo 11. září 2001 a válka proti terorismu.

V ní toto médium stále plní svou roli v cestě k demokracii v zemích, kam Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda vysílá.

Mnoho článků, fotografií a dalších dokumentů o rozhlasové stanici Svobodná Evropa naleznete na našeich speciálních stránkách k jejímu 60. výročí.

Milan Kopp, Václav Pešička Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme