Řádové sestry si připomínají 60 let od násilné internace

Před šedesáti lety přepadly komunistické bezpečnostní složky kláštery a odvezly jejich obyvatele do vyhnanství v pohraničí. Během takzvané ‚Akce K‘ zlikvidovaly v dubnu roku 1950 mužské kláštery. V září následovala ‚Akce R‘ namířená proti ženským řádům. Přes deset tisíc řeholnic se během jedné noci přemístily do sběrných klášterů. Jedním z nich byla i Bílá Voda na Jesenicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sestry dominikánky při mši | Foto: Jana Šustová

Během první vlny internace, 28. září, tam skončilo přes 140 sester. Bílá Voda se tak proměnila v jeden z největších internačních táborů v zemi.

Začátky byly pro sestry dost kruté. Neměly na čem spát, čím si zatopit a hladověly.

„Vezli nás celý den. Přijely jsme sem po půlnoci a první noc jsme přespaly na kufrech, protože ve velké místnosti byla jediná postel bez matrací,“ vzpomínají sestry z Kongregace Svatého Cyrila a Metoděje.

Místní lidé jim později nosili jídlo, ony jim pomáhaly na polích.

„Pak se o nás místní lidi dozvěděli a nosili nám chleba, vajíčka. Nějak jsme to přežily. Nebylo to jako v koncentráku.“

V Bílé Vodě se za 40 let nuceného pobytu vystřídaly asi dva tisíce řeholnic. Po roce 1989 se postupně vracely do svých mateřských klášterů. Na zdejším hřbitově odpočívá nejvíce sester různých řádů a kongregací v Evropě - přes 700. Jejich památku uctí lidé pozítří.

Andrea Švubová, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme