Rakouské železnice uznaly podíl na nacistických zvěrstvech, události připomíná putovní výstava

Kola se musí točit pro vítězství, s tímto sloganem se nacistické Německo snažilo zvýšit kapacitu železnice během války. Kromě vojáků a zbraní ale jezdily po kolejích i transporty do koncentračních táborů. Dráhy se proto poté musely vypořádat s podílem na válečných zvěrstvech. Německé železnice to udělaly před několika lety. Po nich se přidaly i dráhy v Rakousku, které za války také patřily k třetí říši.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlínská výstava o nacistické policii

Berlínská výstava o nacistické policii | Foto: Klára Stejskalová

„Sám mám příbuzné, kteří v těch vlacích jeli na smrt,“ řekl při otevření výstavy předseda židovské obce ve Vídni Oskar Deutsch.

Podle šéfky projektu Traude Kogojové z rakouských železnic, se tentokrát povedlo víc než jen postavit pár informačních panelů s fotkami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zvěrstvech třetí říše se podílela železnice. Po německých drahách to uznaly i rakouské a připravily výstavu. Natáčel Vojtěch Berger.

„Je důležité, že se tím tématem nezabývali jen historici, ale i obyčejní zaměstnanci rakouských železnic, především nováčkové, kteří se tam zaučují,“ dodává Kogojová.

Na celém projektu se totiž podíleli učňové, kteří chtějí u dráhy pracovat. Mluvili s pamětníky a prý se donekonečna přehrabovali v archivech.

Rakouské spolkové dráhy se staly součástí německých říšských drah v březnu 1938, a to pět dní po anšlusu Rakouska, tedy obsazení rakouského území německými jednotkami.

Nacistické Německo tím získalo šest tisíc kilometrů kolejí, přes dva tisíce lokomotiv a skoro 40 tisíc vagónů. Infrastruktura, která později posloužila i k transportům smrti do vyhlazovacích táborů.

„Železnice se stala klíčovým nástrojem nacistické mašinérie, a to včetně nejstrašnější kapitoly - masových deportací,“ říká bez okolků historička německých železnic Susanne Killová.

Německé dráhy spustily putovní výstavu na tohle téma v roce 2008, rakouské dráhy před dvěma lety. Právě Rakousko v minulosti opakovaně čelilo kritice, že se s nacistickou minulostí vyrovnává jen pomalu a polovičatě.

Celá výstava o nacistické epoše rakouských železnic je dnes digitalizovaná a k vidění na internetu. Putovní expozice se tento týden také poprvé představila za hranicemi Rakouska, v Evropském parlamentu.

Vojtěch Berger, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme