Řecká občanská válka vypukla před 70 lety. Vyžádala si na 150 tisíc mrtvých

Přesně před 70 lety vypukla v Řecku občanská válka. V bojích mezi vládní armádou a komunisty zemřelo na 150 tisíc lidí. Válka skončila po více než třech letech porážkou komunistů, ze země poté muselo z politických důvodů odejít asi 100 tisíc Řeků. Československo přijalo zhruba 12 tisíc z nich.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecká vlajka

Řecká vlajka | Foto: Noemi Fingerlandová

Občanská válka v Řecku skončila v roce 1949 porážkou komunistických sil v pohoří Grammos.

Konzervativní vláda následně donutila emigrovat lidi spjaté s komunisty do Východního bloku. Cesta mnohých z nich tehdy vedla nejprve do Titovy Jugoslávie.

Československo přijalo v první fází pouze děti, posléze i dospělé. Nový domov tam našli i rodiče Androniki Podlahové. Její matce, Ermionis Moisiduové, bylo tehdy 13 let.

„Její maminka zůstala ještě nějakou chvíli v Jugoslávii a její tatínek bojoval v občanské válce, kde padnul. Rodiče mého tatínka také bojovali v občanské válce a také tedy bohužel oba padli, což se tatínek dozvěděl, až když se dostal sem,“ přibližuje paní Androniki.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po konci občanské války odešlo z Řecka na 100 tisíc lidí. Mnozí našli nový domov v Československu. Mezi nimi i rodiče Androniki Podlahové

Červený kříž rozdělil malé Řeky po skupinách podle věku do desítek nových dětských domovů v pohraničí.

„Bylo o ně postaráno, dostali ošacení, lékařskou péči. Protože když někde několik měsíců utíkáte, tak si umíte představit, že byli dost zanedbaní. A ještě kvůli té válce. Vděk cítí dodneška, protože tvrdí, že by v Řecku nepřežili,“ dodává Androniki Podlahová.

Kromě toho měly děti k dispozici řecké i české učitele v rámci takzvané přípravky, kde se také rodiče paní Androniki seznámili. Naučili se dobře česky a posléze vystudovali vysokou školu v Praze, kde získali s pomocí Červeného kříže bydlení a založili rodinu.

„Dá se říct, že se úplně začlenili do majoritní společnosti, protože chtěli a opravdu tam cítili ten vděk. Samozřejmě doma se uchovávaly řecké tradice, vařili jsme řecká jídla, poslouchaly se řecké písničky a podobně. Ale ctila se i ta česká kultura. Přesto každý rok, když se připíjelo na Silvestra, vždycky se říkalo – za rok v Řecku,“ vzpomíná Androniki Podlahová.

Přání se jejím rodičům splnilo, když se v 70. letech v Řecku změnily politické poměry. Do Řecka se později přestěhovali, ale v 90. letech se zase vrátili do Česka. „Já Řecko miluji, ale říkám na rovinu, že bych tam neuměla žít,“ uzavírá paní Androniki.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme