Relikvie svatého Václava je nejspíš kompletní. Historici objevili část jeho praporce

Svatováclavská legenda znovu ožívá. Historici objevili na Pražském hradě zbytek čtvrté dochované, a tedy poslední relikvie nejznámějšího českého světce. Už několik let zkoumají meč, zbroj a přilbici svatého Václava, kterého zabil jeho bratr Boleslav 28. září roku 935. Teď pravděpodobně našli i pozůstatek Václavova praporce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fragment pravděpodobného svatováclavského praporce. Křížek je velký přibližně 20 centimetů. | Foto: Fototéka Pražského hradu, Jan Gloc

Historikové se podle kurátorky sbírek Pražského hradu Mileny Bravermanové domnívají, že fragment praporce svatého Václava je dnes připevněn na praporci svatého Jiří.

„Na praporci svatého Jiří, který je vystaven v pokladu, je z jedné strany takový textilní relikviář s perličkami a z druhé strany je křížek, který je zhotovený z železného pletiva a je taktéž lemovaný zlatem.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V restaurátorských dílnách Pražského hradu natáčela redaktorka Michaela Vetešková

„Je to technologicky nesmírně podobné tomuto,“ přibližuje kurátorka Bravermanová a ukazuje na kroužkovou zbroj, kterou nosil kníže Václav.

V restaurátorských dílnách jsme spolu se správcem sbírek Petrem Ledvinou a prohlížíme si košili ze sta tisíce miniaturních drátěných kroužků. Mají šedočerné zbarvení, jen kroužky na okrajích límce jsou ze zlata.

„A to, že je tady použité zlato a že na přilbě bylo použité stříbro, už nás utvrzuje jednak v té ozdobné funkci a za druhé v tom, že celý systém sloužil k oslavě nějakého světce,“ předpokládá kurátorka.

Fragment pravděpodobného svatováclavského praporce. Křížek je velký přibližně 20 centimetů. | Foto: Fototéka Pražského hradu, Jan Gloc

A také je to přivedlo k rozhodnutí pořádně prozkoumat i všechny detaily praporce svatého Jiřího.

„My si dnes myslíme, že ten křížek, který je dnes na praporci svatého Jiří, byl původně na praporci svatého Václava,“ vysvětluje kurátorka.

Úplně původní praporec svatého Václava, jako textilie, byl zničen. Zbylou pevnou část umístili naši předkové na praporec svatého Jiřího.

Zbroj svatého Václava. Vlevo je kurátorka sbírek Hradu Milena Bravermanová a vpravo správce sbírek Petr Ledvina | Foto: Michaela Vetešková

„Protože funkce svatého Jiří a svatého Václava byla obdobná v pojetí křesťanského bojovníka, tak ten křížek potom byl přemontován na praporec svatého Jiří,“ objasňuje Milena Bravermanová.

Praporec svatého Jiřího je trvale vystaven v expozici svatovítského pokladu na Pražském hradě. A zatím nikdo netušil, jaké tajemství skrývá.

„V roce 1260 máme jednoznačně kodifikované všechny druhotné relikvie svatého Václava, kdy druhý pokračovatel Kosmy píše, že v bitvě u Kressenbrunnu Přemyslu Otakarovi pomohli čeští patroni, pomohl mu Václav, protože se zjevil na bojišti, kde měl přilbu, zbroj, meč a praporec s kopím.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O historickém objevu mluvila v Ranním interview Radiožurnálu kurátorka sbírek Pražského hradu Milena Bravermanová

„Takže si myslíme, že jsme dnes opět shromáždili všechny čtyři relikvie, které se jednoznačně váží k svatému Václavovi jakožto světci a patronovi českého národa,“ zdůrazňuje kurátorka sbírek Pražského hradu.

Pomocí moderních technologii tým historiků zjistil, že jak přilbici, meč, tak i košili používal kníže Václav na bojišti.

„Všechny ty předměty jsou v podstatě stejně staré jako český národ. A dokud tady jsou, tak pokud budeme fatalisté, dá se říct, že český národ bude stále chráněn svatým Václavem,“ dodává správce sbírek Petr Ledvina.

Když knížete Václava 28. září ve Staré Boleslavi zavraždil jeho bratr, zbroj, přilbice, meč i praporec se staly uctívanými relikviemi.

Soubor zbraní připisovaných sv. Václavovi | Foto: Kancelář prezidenta republiky

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme