Richard III. zemřel v bitvě kvůli poranění hlavy, zjistili britští vědci

Anglický král Richard III. dostal ve své poslední bitvě 22. srpna 1485 několik smrtelných ran. Zjistili to britští vědci z Leicesterské univerzity na základě pečlivého a detailního rozboru kostry posledního anglického krále z rodu Yorků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rekonstrukce obličeje krále Richarda III. | Zdroj: Reuters

V bitvě u Bosworthu zranili krále Richarda III. jeho protivníci dvakrát těžce na hlavě a jednou na kyčli. Každé ze zranění bylo podle vědců dost závažné na to, aby mu Richard poměrně rychle podlehl.

Ostatky Richarda III. našli archeologové v roce 2012 pod parkovištěm v Leicesteru, kde původně stál františkánský klášter. Vědci z Leicesterské univerzity je podrobili forenzně-medicínskému zkoumání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britští vědci zjistili, že král Richard III. zemřel při poslední bitvě kvůli poranění hlavy. Podrobnosti přiblížil komentátor Milan Slezák

To ukázalo, že král na bojišti u Bosworthu inkasoval celkem jedenáct ran, z toho devět jich bylo na hlavě. Dvě pravděpodobně byla smrtelná. Obě zranění byla ve spodní části hlavy, zasazeny byly podle vědců buď halapartnou, kopím s hákem nebo mečem.

Někteří odborníci před časem tvrdili, že smrtelná mohla být také jedna z ran na trupu, konkrétně na pánvi. Z analýz vyplývá, že většina z celkových 11 poranění byla zřejmě zasazena až po smrti, kdy se tělo mrtvého krále vezlo na koni.

Podle expertů zemřel Richard III. pravděpodobně po sesednutí z koně, který zapadl do bláta. Z ran, které byly vedeny na hlavu, vědci pak vyvozují, že neměl přilbu.

Richard III. se narodil roku 1452, v roce 1483 se stal anglickým králem jako poslední z rodu Yorků. Zemřel v bitvě u Bosworthu v roce 1485. Jeho smrtí vyvrcholila Válka růží, po které Plantagenety na anglickém královském trůnu vystřídali Tudorovci. Richard III. byl pochován v neoznačeném hrobě.

Vědci ukazují na snímku poranění na lebce Richarda III. na TK v Leicesteru (4. února 2013) | Foto: Reuters

ČTK, Milan Slezák, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme