Římský otrok měl asijské předky

Analýza DNA římského otroka či dělníka přinesla nečekaný objev - muž měl předky z míst, která ležela daleko za hranicemi Římské říše.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naleziště Vagnari v jižní Itálii

Naleziště Vagnari v jižní Itálii | Foto: McMaster University

Tým kanadských vědců zkoumá kostry lidí pohřbených na antickém nalezišti Vagnari v jižní Itálii. V dobách Římské říše město patřilo samotnému císaři a přinejmenším někteří z jeho obyvatel byli otroky a dělníky, kteří zde pracovali na výrobě železa, látek a pálených střešních tašek. Jedním z nich mohl být i muž, který ve Vagnari žil mezi 1. a 2. stoletím našeho letopočtu a byl pohřben do jednoduchého hrobu. Od svých bližních se ale lišil. Výsledky analýzy mitochondriální DNA ukazují, že předkové tohoto muže z matčiny strany pocházeli z východní Asie.

Je to vůbec první důkaz o tom, že mezi lidmi, kteří žili a umírali ve Vagnari, mohli být také cizinci pocházející z míst daleko za hranicemi Římské říše. Vědci nemohou říct, v jakém období muž nebo jeho předkové z matčiny strany opustili východní Asii. Dalekou cestu mohl podniknout on sám, ale stejně tak ji mohla vykonat kupříkladu jeho prababička. Analýza izotopů kyslíku z kostí ale dokazuje, že muž se nenarodil ani ve Vagnari, ani na jiném místě Itálie.

Zdroj: McMasterova univerzita, Journal of Roman Archeology

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme